Improvisation based on imitating human players by a robotic acoustic musical device ROMI built as a self playing compound acoustic musical robot
İnsan muzik enstrümanı çalma uygulamlarını temel alan emprovizasyon yeteneğine sahip robotik akustik müzikal cihazın kendi kendisini çalabilen birleşik akustik robot ROMI olarak yapılması
  1. Tez No: 338243
  2. Yazar: KUBİLAY AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN ERKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışmasında bir robotik akustik müzik cihazı olan ?ROMI ni için imitsayon kontrol değişkenlerinin otomatik yakınsama işlemine dayalı yeni bir doğaçlama algoritması sunulmaktadır. ROMI'nin kontrolü için geliştirmiş olduğumuz müzikal durum gösterimi, bir düet halinde çalan insan müzisyenleri benzeten bir özellik ayrıştırıcısıdır. ROMI'nin akıllı kontrol mimarisi aynı zamanda müzisyeni tanıma ve çalma performansını geliştirme kabiliyetine de sahiptir. Bu tez çalışmasında robotik cihaz ROMI'yi kontrol mimarisi, müzikal durum gösterimi ile sunuyor ve düet yapan müzisyenlerin benzetimi için kontrol değişkenlerinin otomatik yakınsaması üzerine odaklanıyoruz. ROMI'nin amacı iki farklı müzikal alet sınıfından müzik aletini bir arada çalabilir ve doğaçlama yapabilirken bir orkestraya eşlik edebilmesidir.
Özet (Çeviri)
In this thesis we introduce the robotic device ROMI together with its control architecture, the musical state representation and focus on parameter estimation for imitation of duo players by ROMI. ROMI is aimed at jointly playing two instruments that belong to two different classes and improvises while assisting others in an orchestral performance. A new improvisation algorithm based on parameter estimation process for the imitation control is introduced. This new improvisation algorithm adds the capability of velocity control and polyphonic music processing on top of existing improvisation algorithms. The musical state representation we have developed for controlling ROMI is a feature extractor for learning to imitate human players in a duet. ROMI?s intelligent control architecture also has the ability to provide sample owners? identification and performance training.