Kastamonu yöresi aşık musikisi tür ve biçimleri
- Tez No: 22159
- Danışmanlar: DOÇ. FİKRET DEĞERLİ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 554
Özet
Tarih boyunca, siyasi ve idari merkezlerden biri elan Kastamonu, aynı zamanda, âşık sanatının sıkı sıkıya yaşatıldığı önemli bir kültür merkezidir. Ne yazık ki günümüzde aşık sanatı, bu yöremizde son temsilcileriyle birlikte yok olmuştur. Bu çalışma, yaklaşık çeyrek asır önce son temsilcilerini yitiren Kastamonu ve yöresinin aşık sanatını ve asık fasıllarında icra edilen türlerini açığa çıkarmak amacıyla hazırlanmıştır. Bu haliyle, arşiv materyallerine dayalı bölgesel bir araştırma hüviyetindedir. Çalışma, genel olarak iki büyük baslık altında ele alınmıştır, önce, ülkemizde yaşatılan âşıklık geleneği ve musikîsinin ana hatları tespit edilmeye çalışılmış; Kastamonu yöresi aşık sanatıyla olan münasebetleri belirlenmiş ve daha sonra da Kastamonu yöresi aşık fasıllarında icra edilen türlerle bu türlerin biçimleri incelenmiştir. Konular, musıkî acısından değerlendirilmekle beraber edebi yönden de gözden geçirilmiş ve aşık sanatında, edebiyat-musıkî münasebeti bir kez daha ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu çalışma, ayrıca, günümüz araştırmacılarına, yurdumuzda günden güne tükenen aşık sanatının, zaman geçirilmeden araştırılarak gelecek kuşaklara kazandırılması mesajını iletmeyi de amaçlamaktadır. -vııı-
Özet (Çeviri)
Aşıks' Art wnich wa happened to learn mars 3Dcut after the 16th century is a compact instution with its own policy, manners, traditions and kept alive with master-apprentice relation up to our time in our country. In this institution the way wnich A?iks are grown up, their way of competing,“fasils”their musical performance and their musical and vocabulary usage during the performance have been strictly made conspicous and it has been carried from the past to the future as a mastery which has its own programme, manner, vocabulary and music which cannot be left behind as the most necessary component existing in this mastery. On the other hand, movements, mimics and esthetic values are also important factors to keep this mastery alive. A=-iks' Art which had a big struggle to exist during the period of industrialism is squeezed in some regions and facing a danger to be ruined as it has lost its last representatives. We can also say that this tradition has come. to on end with the last representatives and Kastamonu is one of those regions which has lost its last representatives during the last quarter of this century. Kastamonu, which has always been one of the politi cal administrative headquarters during the history is also a cultural-center which has closely kept this mastery. On the other hand, we can only talk about the ruins of this tradition and this thesis could only be prepared with the help of some untidy materials from some archives to exhibit this tradition. -ft!This thesis has got a regional idoncicv. ncuqr zr-s thesis nas auch an identity, we ;nat musical styles can be r armed accaruing to their literary structures. üne of the subjects of this thesis is the relation between A=.rk Fası İs af Kastamonu Region and Semai Cof fee- Houses (Semai Kahveleri) and Musical Cof fee-Houses (Çalgılı Kahveler) af istanbul and the music which is performed in these places. The elements which have been searched (first of all the close-relation of -tunes which take part in Fasıl, m style, farm and order rules in the Fasıl, their similarity in manner and performance etc. ) between the two regions' Asiks" Art and the prababl culture exchange between the two, show us the dimensions of this cultural exchange and this, also faced us with the element of a prababl centralisation in the Ottoman Empire and the art of Hulks' which develop in these lands. However we have also tried to search the differences and similarities of A-=.iks' Music and Folk Music while studying these subjects. -XIV-