Effect of structuring cooperative learning based on conceptual change approach on students' understanding of the concepts of mixtures and their motivation
Kavramsal değişim yaklaşımına dayalı işbirlikli öğrenmeyi yapılandırmanın öğrencilerin karışım kavramlarını anlamaları ve motivasyonu üzerine etkisi
  1. Tez No: 338244
  2. Yazar: HATİCE BELGE CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEZDAN BOZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu çalışmanın amacı, geleneksel anlatım yöntemi ile kıyaslandığında, kavramsal değişim yaklaşımına dayalı işbirlikli öğrenmeyi yapılandırmanın dokuzuncu sınıf öğrencilerinin karışım kavramlarını anlamaları ve motivasyonu üzerine etkisini incelemektir. Karışımlar Kavram Testi (KKT), Öğrenmede Güdüsel Stratejiler Anketi'nin (ÖGSA) öğrenme ve performans öz-yeterlik inançları, kimya değer inançları, öğrenme inançları denetimi ve sınav kaygısı alt-ölçekleri, ve Başarı Hedefi Anketi'nin (BHA) öğrenme-yaklaşım hedefleri, öğrenme-kaçınma hedefleri, performans-yaklaşım hedefleri ve performans-kaçınma hedefleri boyutları örneklemde bulunan öğrencilere çalışma başlamadan önce öntest olarak ve çalışma tamamlandıktan sonra sontest olarak dağıtılmıştır. Öğrencilerin sontest puanları, karışım kavramlarını anlamaları ve motivasyonu bakımından, kavramsal değişime dayalı işbirlikli öğrenme uygulamaları ile öğretim yapılan gruplar ve geleneksel anlatım yöntemi ile öğretim yapılan gruplar arasında anlamlı ortalama farkları olduğunu göstermiştir. Öğrencilerin sontest olarak dağıtılan KKT'ni doğru cevaplama yüzdesinden elde edilen sonuçlar, mülakatlardan elde edilen sonuçları doğrulamaktadır. Şöyleki, yapılandırılmamış işbirlikli öğrenme grubu ve kontrol grubundaki öğrencilerle kıyaslandığında, yapılandırılmış işbirlikli öğrenme grubunda yer alan öğrenciler karışım kavramları ile ilgili daha az kavram yanılgısına sahiptir. Bu çalışmadan elde edilen bulgular, İşbirlikli Öğrenme Temellerinin İyi Yapılandırılmadığı Kavramsal Değişime dayalı İşbirlikli Öğrenme (KDİÖ(-)) ve Geleneksel Anlatım (GA) ile öğretim gören öğrencilere kıyasla, Kavramsal Değişime dayalı İşbirlikli Öğrenme (KDİÖ) ile öğretim gören öğrencilerin karışım kavramlarını daha iyi anladıklarını ve daha az kavram yanılgısına sahip olduklarını, kimya ile ilgili içeriklerin daha değerli olduğuna inandıklarını, kendi öğrenmesi üzerinde daha fazla denetimleri olduğuna inandıklarını ve daha çok öğrenme-yaklaşım hedeflerine yöneldiklerini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of structuring cooperative learning based on conceptual change approach on grade nine students? understanding the concepts of mixtures and their motivation, compared to traditional instruction. Mixtures Concept Test (MCT), self-efficacy for learning and performance, task value, control of learning beliefs, and test anxiety sub-scales of Motivated Strategies for Learning Questionnaire (MSLQ), and mastery approach goals, mastery avoidance goals, performance approach goals, and performance avoidance goals dimensions of Achievement Goal Questionnaire (AGQ) were assigned to the sampled students before treatments are commenced as pretests and after treatments are completed as posttests. There were statistically significant mean differences among the groups exposed to variations of cooperative learning based on conceptual change and traditional instruction with respect to students? understanding the concepts of mixtures and their motivation. Results drawn upon interviews verified results of percentages of students? correct responses on the post-MCT that students in the structured cooperative learning group had fewer alternative conceptions about the concepts of mixtures as compared to students in the unstructured cooperative learning group and control group. Specifically, results of the present study revealed that students exposed to Cooperative Learning based on Conceptual Change (CLCC) had better understanding and lower alternative conceptions about the concepts of mixtures, perceived contents related to chemistry more valuable, felt greater control over their own learning, and adopted mastery approach goals more than students instructed by Cooperative Learning based on Conceptual Change without Well-Structuring the Basics of Cooperative Learning (CLCC(-)) and Traditional Instruction (TI).