Optiksel olarak aktif bazı maddelerin verdet sabitlerinin deneysel ölçümü: Faraday olayı
- Tez No: 33825
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmamızda, lineer polarize ışık ışımnn polarizasyon düzleminin, manyetik alan içindeki maddeden, alana paralel yönde geçerken dönmesi şeklinde ifade edilen Faraday Etkisi, deneysel olarak incelenmiştir. Fakat öncelikle, olayın daha iyi anlaşılabilmesi için, bobinlerin oluşturdukları manyetik alan, polarizasyon, polarizörler ve dedektörler konularına kısaca değinilmiştir. Ayrıca Optiksel Aktivite ve Faraday Etkisi konuları da kısaca ele alınmışlar. Deneysel çalışma için optikçe aktif madde olarak, daha önce üzerlerinde inceleme yapılmış olan, Karbon tetrakloriir, Toluen, Kloroform ve üzerinde ilk defa inceleme yapılacak olan, U.U Kükürtlü tesislerinden alınma kaplıca suya kullanılmıştır. Maddelerin her biri için değişik manyetek alan değerlerinde, polarizasyon düzlemini döndürme açılan bulunmuş ve sonra bu açıların, manyetik alan ve ışığın içinden geçtiği maddenin boyuna bağlı grafikleri çizilerek eğimlerinden, çalışmanın asıl amaca olan ve Faraday Etkisinin büyüklüğünü veren Verdet sabitleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study we investigated the rotation of polarization vector for some optically active materials by using Faraday Effects. These materials are Carbon tetrachloride, Toluene, Chloroform and hot spning water which is taken from Uludağ University Physical Rehabilations Center - BURSA. Verdet constant of these materials are determined. The experimental results are compared with other literature and they are very comparable within experimental errors. The Verdet constant of hot spning water of Bursa is determined first time.