Azotlu gübre çeşitleri ve aşırı miktarlarının ıspanak bitkisinin verim, nitrat ve kimi mineral madde kapsamı üzerine etkileri
The Effects of different nitrogenous fertilizers and excess amounts of these fertilizers on the yield, nitrate and some mineral contents of spinach
- Tez No: 33826
- Danışmanlar: PROF. DR. A. VAHAP KATKAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZ AZOTLU GÜBRE ÇEŞİTLERİ VE AŞIRI MİKTARLARININ ISPANAK BİTKİSİNİN VERİM, NİTRAT VE KİMİ MİNERAL MADDE KAPSAMI ÜZERİNE ETKİLERİ Bu çalışmada azotlu gübre çeşitleri ve aşırı miktarlarının ıspanak bitkisinin (Spinacia oleraceae L. ) verim, nitrat ve kimi mineral madde kapsamı üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla serada bir saksı denemesi kurulmuştur.Bitkilere azot, üç değişik azotlu gübre ( üre, amonyum sülfat ve amonyum nitrat ) ve altı ayrı doz ( 0, 25, 50, 100, 200, ve 400 kg N/da ) halinde uygulanmıştır. Deneme sonunda hasat edilen bitkilerde kuru madde, nitrat ve bazı mineral madde miktarları belirlenmiştir. Azotlu gübre çeşit ve aşırı miktarlarının ıspanak bitkisinin kuru madde miktarı, nitrat, toplam N, P, K, Na, Ca, Mg, Mn ve Cu kapsamları üzerine etkileri % 1 düzeyinde önemli bulunmasına karşın Fe ve Zn kapsamı üzerine olan etkileri önemsiz olmuştur.
Özet (Çeviri)
-II- ABSTRACT -THE EFFECTS OF DIFFERENT NITROGENOUS FERTILIZERS AND EXCESS AMOUNTS OF THESE FERTILIZERS ON THE YÎELD, NITRATE AND SOME MINERAL CONTENTS OF SPINACH In this study, the effects of different nitrogenous fertilizers and excess amounts of these fertilizers on the yield, nitrate and some mineral contents of spinach (Spinacia oleraceae L.) were investigated. With this purpose a pot experiment was carried out in greenhouse. Nitrogen was applied at six different rates (0, 25, 50, 100, 200 and 400 kg N/da) as three different nitrogenous fertilizers.After harvest, dry matter, nitrate and some mineral nutrient contents of the plants were determined. The effects of different nitrogenous fertilizers and excess amounts of these fertilizers on the dry matter yield, nitrate, total-N, P, K, Na, Ca, Mg, Mn and Cu contents of spinach were found to be statistically at 1 % level, whereas the effects of these factors on the Fe and Zn contents of spinach were non significant.