The Turkish Catastrophe Insurance Pool Claims: Modeling 2000-2008 data
2000-2008 yılları arasındaki Doğal Afet Sigortaları Kurumu tazminat veri modellemesi
- Tez No: 338274
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERNA BURÇAK BAŞBUĞ ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
1999'da yaşanan Marmara Depremi'nden sonra, depremler üzerine yapılan sosyal, ekonomik ve mühendislik çalışmaları daha da önem kazanmıştır. Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), Marmara Depremi'nden sonra devletin bütçe açığını paylaşmak için kurulmuştur. DASK, araştırmacılar için hasar sayısı, tazminat tutarı ve deprem büyüklüğü (magnitüd) gibi değişkenlerle bir veri kaynağı haline gelmiştir. Bu tezde, 2000 ve 2008 yılları arasında DASK'tan elde edilen deprem hasar verileri üzerinde çalışılmıştır. Genelleştirilmiş Doğrusal Modeller kullanılarak hasar sayıları ve tazminat ödemelerinin modellemesi yapılmıştır. Hasar verilerinde görülen ani sıçramaları temsil etmesi için üstel çekirdek fonksiyonu kullanılmıştır. Model parametreleri Maksimum Olabilirlik Tahmini kullanılarak tahmin edilmektedir. Sonuçların, DASK'ın hasar tazminatlarının beklenen değerini ve primlerini hesaplamada kullanılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
After the 1999 Marmara Earthquake, social, economic and engineering studies on earthquakes became more intensive. The Turkish Catastrophe Insurance Pool (TCIP) was established after the Marmara Earthquake to share the deficit in the budget of the Government. The TCIP has become a data source for researchers, consisting of variables such as number of claims, claim amount and magnitude. In this thesis, the TCIP earthquake claims, collected between 2000 and 2008, are studied. The number of claims and claim payments (aggregate claim amount) are modeled by using Generalized Linear Models (GLM). Observed sudden jumps in claim data are represented by using the exponential kernel function. Model parameters are estimated by using the Maximum Likelihood Estimation (MLE). The results can be used as recommendation in the computation of expected value of the aggregate claim amounts and the premiums of the TCIP.