Katılarda kompleks dielektrik sabitinin frekansa bağımlılığının incelenmesi
  1. Tez No: 33828
  2. Yazar: HÜSEYİN ÖZBAKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AVİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
-ÖZET- Bir yarıiletken veya yalıtkana bir dif Metrik alan uygulandığında, bu uygulanan dış, elektrik atanın etkisiyle nasıl değişime uğradığını incelemeye çalıştık, fik olarak elektrostatik Maxwell denklemlerini kullanarak, yarıiletken veya yalıtkan içerisinde oluşan makıoskopik büyüklükleri ve bu büyüklüklerin oluşumuna sebep öten mikroskopik etkileri bulmaya çalıştık. Bu çalışmalarımızı genelde iyonik ve motekaler kristalleri kapsayacak şekilde yaptik. Olaylara mikroskopik açıdanyaklas^ığımızdb atomik boyutlarda p11^ (7) konmnabağu yük değişimini, bu değişime bağlı olarak elektrostatik potansiyel #.*«» (?) ve mikroskopik elektrik atenı ff1*10 (?) yi inceledik. Aynı zamanda bu yük yoğunluğundaki değişim sonucunda kristal içerisinde bâr dipol moment ? (î) meydana gelmektedir. Meydana gelen bu dipol momentide (a/ıo mertebesini dikkate alarak) yazmaya çalıştık. Yarıiletkenin her hangi bir noktasında meydana gelen F'*1^ alanın hesaplanmağı, potecmusyon yoğunluğu üe olan ilişki, bunlara bağlı olarak diekktrik maddenin dielektrik sabiti üe iyonlar üzerine etki eden yerel elektik alanma, iyonların verdiği tepki, a polarizebilitesi, Claussius - Mossotti ilişkisini kullanarak ve yahtkanın optiksel özelliklerim dikkate olarak inceledik. iyonik kristale uygulanan elektrik alanın etkisi sonucu atomik polarizebilite, iyonların yerdeğiştiımesi sonucu ohışan yerdeğiştinne polanzebilitesi ve bunlann frekansa bağlı değişimi incelendi Dielektrik sabiti ite maddenin kırılma indisi arasında ilişki kuruldu. iyonik kristallerde uzun dalgaboyhı optiksel kiplerde, polarizasyon yoğunhığundaki ve yerdeğiştiıme vektöröndeki değişmelere bağh olarak dielektrik maddenin dielektrik sabitinin davranışı incelendi, iyonik kristallerde optiksel özelliklerinde, ekktromagnetik ışıma ile dielektrik madde etkileşmesi ve hangi frekans aralığında yansıma ve absorpsiyon meydana geldiği incelenmiştir. Absorplanmanın olması için dielektrik sabitinin sanal kısma sahip olması gerektiği, buda dielektrikterin optiksel özelliklerindendir. Optiksel yöntemlerle bir yalıtkan maddenin dielektrik sabitinin gerçel ve sanal kısımlarının bulunması, bunlarla yansmcüık ve absorpsryon ilişkisini, Kramers - Kroning ilişkisiyle nasıl hesaplanacağı üzerinde duruldu.
Özet (Çeviri)
-ABSTRACT- 11» purpose of this study is to investigate, micro - charge change and micro electrid!^ which is the result of the micro-charge change in thesoilds. The atomic and the displacement polarization are examined and ate relationship between mem is shown. In addition, dielectric constant of the insulators or semiconductors is explained with the help of atomic and displacement polarizabilily. Our studies is established heaveily on the ionic crystals. Also, optical properties of dielectrics is described and relationship between the optical frequency and dielectric constant is given. We have use these relations to find optical properties of semiconductors or insulator. The relationship betwen the dielectric constant and remictive index is giverL A^ time, we have use the Kramers - Kroning to find the relations between real and imaginary parts of the refractive index. Finally, the refiactiviry and absorption coefficients are discussed together frequency.