Tekstil sanayiinde kullanılan kurutma sistemlerinin incelenmesi ve mukayesesi
  1. Tez No: 33827
  2. Yazar: BEYHAN ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP YAMAN KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Mechanical Engineering, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
oz Bu çalışmada; sanayiide kullanılan kurutma sistemlerinin incelenmesi ve mukayesesi yapılmıştır. Günümüzde kurutma olayı tekstil endüstrisinde uygulanan önemli üç uygulamadan biridir. Bu uygulama bir çok mamule göre çeşitlilik arzetmektedir. Bu çeşitlilik tekstil sanayiinde çok çeşitli kurutma sistemlerinin oluşmasına yol açmıştır. Kullanılan kurutma sistemlerinin avantaj ve dezavantajlarının olması normaldir. Fakat önemli olan; kurutulacak mamul türüne bağlı olarak uygun kurutma sistemini seçmek ve kurutmayı istenilen şartlarda ve en ucuz maliyetle tamamlayabilmektir. Bugün tekstil sanayiimizde en çok ramöz veya gergefli (germeli) kurutucu denilen kurutma sistemi kullanılmaktadır. Bunun yanında diğer kurutma sistemleri de; frekansla kurutma, silindirik kurutma sistemleri vs. tekstil endüstrisinde kullanım alanı bulabilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, drying systems used in textile industry are investigated and compared. Today there are three important applications in textile industry drying process is one of them. Applications of drying process show some differences depending on product types. These differences have resulted in the development of various types of drying systems in the textile industry. Every drying system has its own advantages and disadvantages. However, the selection of proper drying system depending on the type of product that will be dried and completion of drying process at the desired conditions and minumum cost and running cost are important points. In Turkish textile industry, stenter frames are the most used drying system. On the other hand, other drying systems such as electromagnetic, cylindrical dryers etc. also have been able to find a lot of application areas in the textile industry.