Ağaç ve kağıt kurutmasında ısı ve kütle transferinin incelenmesi
- Tez No: 33829
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. MUHİDDİN CAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 1994
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Uludağ Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 113
Özet
öz Bu çalışmada; gözenekli malzemelerin kurutulması sırasında gözenekli malzemelerle çevre arasında meydana gelen ısı ve kütle geçişi olayı ele alındı. Bu amaçla; özellikle, kurutmanın uygulama alanlarından olan ağaç kurutmasının sanayide uygulanış şekilleri incelendi. Kurutma işlemlerindeki ısı ve kütle transferi olayının matematik modellemesi yapıldı. Oluşturulan bu model ağaç malzemelerin kurutulmasına uygulandı. Elde edilen denklemler sonlu farklar metodu kullanılarak bilgisayar yardımı ile çözüldü. Sonuçlar, sıcaklık ve nem dağılımları esas alınarak, literatürdeki deneysel verilerle de karşılaştırıp ayrıntılı olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, heat and mass transfer between porous material and its environment during the drying of porous materials are investigated. For this purpose, as an application field of drying, especially application modes of wood drying in industry are examined. Matematical modelling of heat and mass transfer in drying processes is done. This constructed model is applied to wood materials drying. Obtained equations are solved by using finite differance method in computer. Results are discussed and compared with experimental data in the literature by considering temperature and moisture distributions. -