Effects of SPL domain engineering on testing cost and maintainability
Yazılım ürün hatları alan mühendisliğinin test maliyet ve idamesi üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 338285
  2. Yazar: ZİYA ŞENBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH BİLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Yazılım Ürün Hattı (SPL), belirli bir pazar kesiminin veya hedefinin özel ihtiyaçlarını karşılayan, ortak bir kontrollü özellik kümesini paylaşan, tanımlı bir yolla ortak bir çekirdek yapı üzerine kurulmuş yazılım yoğunluklu sistemler dizisidir. SPL içinde üretilen son teslimat ürünlerinin test edilmesi sırasında, Tutarlılık Testi ile birlikte, önemli olan SPL içindeki özgün yazılım ve donanım bileşenlerinin test edilmesi ve SPL içinde kullanılabilmeleri için onaylanmalarıdır. Bu çalışmada, SPL deki yazılım ve donanım birimlerinin testleri için literatürde önerilen yaklaşım ve teknikler incelenmiştir. Bu konuya özgü problemler üzerinde çalışılıp, sistematik ve etkili birim testlerini hedefleyen olası çözümler önerilmiştir. ASELSAN özelinde birim testlerinde gözlemlenen sorunlar bağlamında bu çözümlerin uygulanabilirlikleri incelenerek, yararları sayısal biçimde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
A software product line (SPL) consists of a set of software-intensive systems sharing a common, managed set of features that satisfy the specific needs of a particular market segment or mission and that are developed from a common set of core assets in a prescribed way. Together with testing of final deliverable products developed within the SPL, called Integration Testing, particularly important in this context is the way individual hardware as well as software components in an SPL are tested and certified for usage within the SPL. This study investigates specific approaches and techniques proposed in the literature for unit testing in the SPL context. Problems inherent to this issue were studied and possible solutions aiming towards systematic and effective testing of hardware as well as software units in SPLs have been proposed. The specific problems of SPL testing in ASELSAN were investigated in the light of these possible solutions and their applicability as well as their benefits were quantitatively assessed.