An evaluation of the smart city approach
Akıllı kent yaklaşımı üzerine bir değerlendirme
- Tez No: 338286
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR /GEDİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kentlerimiz kompleks problemlerle karşı karşıyalar. Sorunlar; ekolojik, demografik, ekonomik veya mekansal gibi farklı boyutları ile sıralanabilir. Bu problemler akıllı çözümler gerektirir.Nüfusun ve kentleşmenin artması, bizi ekonomik, sosyal ve çevresel açıdan sürdürülebilir kentler yaratmak için akıllı yaklaşımlar geliştirmeye zorluyor. Yerel yönetimlerin ve kent plancılarının kentsel problemlere karşı aksiyon alabilmeleri için kesin verilere ihtiyaçları vardır.Bilgi ve iletişim teknolojileri, onlara bu verileri toplamaları ve bunları kullanarak hızlı ve akıllı karar almalarında yardımcı olur. Bu akıllı çözümler şehirlerde farklı alanlara uygulanabilir. Bu tezin amacı,akıllı kent kavramını ve kompleks kentsel sorunların çözümünde barındırdığı potansiyelleri incelemektir. Bir akıllı kent örneği olarak Singapur incelendi. Türkiyede, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı belli politikaların yürütücüsü durumundadır. Stratejik aksiyon planları ve kanuni düzenlemeler Türkiye örneğinde akıllı çözümler için bir zemin oluşturabilir.
Özet (Çeviri)
Contemporary cities challenge with complex problems. Different aspects of problems can be listed like ecological, demographical, economical or spatial. These problems require smart solutions. Increasing population and urbanization also force us to develop intelligent approaches to create economically, socially and environmentally sustainable cities.It?s important that local authorities and planners have to have precise data to take actions against day to day urban problems. Collecting data and turning them in a knowledge are valuable for taking decisions and formulating urban policies. ICT technologies help spatial planners and decision-makers for collecting data and using them for taking agile and smart decisions. These smart solutions can be applied to different domains of cities.This thesis aims at elaborating the smart city concept and its potentials for solving complex urban challenges. A general analysis of world examples and a more profound analysis of a case study, namely Singapore Intelligent Island, have helped understanding the principles and criteria for attaining smartness in cities. The inferences from these analyses can provide a basis for the Turkish context. There are certain policies driven by Ministry of Environment and Urbanism in Turkey. Strategic action plans and legislative regulations can be a base for smart solutions for Turkish context.