Challenges of coastal resort towns regarding second-home developments: The case of Ayvalik
Kıyı kentlerinin ikinci konut gelişimi açısından sorunları ve zorlukları: Ayvalık örneği
  1. Tez No: 338284
  2. Yazar: MELTEM GÜLCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE AKKAR ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Tüm dünyada, ikinci konut gelişimi artan hareketlilik, emeklilik sonrası artan boş zaman ve ulaşım araçlarının gelişmesine bağlı olarak özellikle peyzaj kalitesi yüksek alanlarda hızla artmaktadır. Türkiye'de özellikle 1980'lerden sonra, başta Ege ve Akdeniz kıyı yerleşimlerinde olmak üzere ikinci konut gelişimi giderek hızlanmıştır. Kırsal alanların çekiciliği, tatil için düşük maliyetli yaşam ve konaklama, emeklilik sonrası ikinci konutların bir yatırım aracı ve gelecekteki daimi konut olarak görülmesi ve az stresli yaşam şekli, yerli ve yabancı turistleri Türkiye'nin peyzaj kalitesi yüksek kıyı beldelerinden ikinci konut almaya cezbetmektedir. Bu durum, zengin peyzaj kalitesine sahip alanlarda, doğal ve tarihi koruma alanlarında, kırsal alanlarda ve doğal çevrede ikinci konut istilasına ve inşaat baskısına sebep olmaktadır. Bu tez. kıyı kentlerinin ikinci konut gelişimi açısından sorunları ve zorluklarını araştırmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Second homes have been rapidly increasing throughout the world, especially in high amenity landscapes due to increasing mobility, greater leisure time after retirements and development of transportation means. Second home development in Turkey has been accelerated in the Mediterranean and Aegean coastal resorts especially after the 1980s. Fascination of rural environments, low cost of living and accommodation for holiday, considering second homes as investments and future permanent homes after retirements, and less stressful way of living in such coastal towns attract domestic and foreign tourists to buy second homes in amenity rich coastal areas of Turkey. This has been led to second home invasion and construction pressure on amenity rich landscapes, protected lands, countryside and natural environments. This thesis aims to investigate the challenges of coastal resort towns regarding second-home developments.