The effects of structural modifications on acoustic characteristics of enclosed bodies
Yapısal değişikliklerin kapalı hacimlerin akustik özelliklerine etkisi
- Tez No: 268797
- Danışmanlar: PROF. DR. H. NEVZAT ÖZGÜVEN, PROF. DR. MEHMET ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Panellerin titreşiminden kaynaklanan düşük frekanstaki gürültü araçlarda gürültü, titreşim ve konfor açısından sorun yaratabilir. Araçların içindeki ses düzeyinin azaltılması için gövdede bazı yapısal değişiklikler gereklidir. Bu çalışmadaki yapısal değişiklikler aracın titreşim özelliklerini değiştirmek için şasiye kaynakla birleştirilen güçlendirici çubuklardır. Bu tezde, aracın içindeki akustik ortam ile bu ortamı çevreleyen ve titreşen sınırların etkileşimi incelenmiştir. Titreşim akustiği incelemesi, yapının Sonlu Eleman Metoduyla frekans tepki analizini, kabin içinde Sınırlı Elemanlar Metodu ile ses basınç düzeyi kestirimlerini içerir. Çözümlemelerin standart kısımları mevcut Bilgisayar Destekli Analiz yazılımları kullanılarak yapılmıştır.Titreşim akustiği modeli ile bütünleşik yapısal değişiklik yöntemi hesaplama zahmetini oldukça azaltır. Bir yapının frekans tepki fonksiyonu yapısal değişiklik metodu kullanılarak hızlı ve etkili bir şekilde elde edilebilir.Buradan hareketle aracın gövdesinde yapılan tasarım değişikliklerinin arabanın içinde yapının titreşiminden kaynaklanan ses düzeyine etkisi üzerine çok basit ve etkili bir şekilde çalışılabileceği gösterilmiştir. Sunulan örnek çalışmalarda, basit kapalı bir yapıya uygulanan çeşitli güçlendirici çubukların etkisi üzerine detaylı olarak çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Low frequency noise caused by vibrating panels can pose problems for vehicles from noise, vibration and harshness (NVH) standpoint. In order to reduce interior noise levels in cars, some structural modifications are required on the car body. Structural modifications studied in this work are stiffeners welded on the walls of enclosed structure to change vibration characteristics. In this thesis, interaction between acoustic domain inside closed structures and their vibrating enclosing boundaries are analyzed. Analysis of vibro-acoustic behavior includes frequency response analysis of structure by Finite Element Method (FEM) and sound pressure level (SPL) prediction of the cabin interior by Boundary Element Method (BEM). The standard parts of the analyses are performed using available CAE (Computer Aided Engineering) software.It is demonstrated that the structural modification technique integrated with the vibro-acoustic model of the system reduces the computational effort considerably. The frequency response functions of a structure for each modification can easily be obtained in a fast and efficient way by using the structural modification technique. Thus, effects of design changes in the structure body on noise levels due to vibration of the structure can be very handily and efficiently studied. In the case studies presented, the effects of various different stiffeners applied on a simple closed structure are studied in detail.