Altıncı sınıfta çift odaklı öğretim modeli ile yapılan matematik okuryazarlığı öğretiminin değerlendirilmesi
Evaluation of mathematical literacy teaching in sixth grade with dual focus teaching model
  1. Tez No: 992619
  2. Yazar: HASAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Matematik öğretiminde konu anlatımları kapsamında alıştırmalara ve klasik problemlere yer verilmesi, matematiksel bilginin kazanılmasında önemli bir rol oynamaktadır. Ancak bu tür uygulamalar, öğrencilerin günlük yaşamda karşılaştıkları matematiksel ya da matematiksel olmayan problem durumlarını çözebilmeleri ve edindikleri bilgileri farklı bağlamlara transfer edebilmeleri açısından tek başına yeterli olmamaktadır. Matematik okuryazarlığına yönelik soruların ders içeriklerine dâhil edilmesi, öğrencilerin matematiği gerçek yaşam bağlamlarında kullanabilmelerini kolaylaştırmakta; bu durum, matematiğe verilen değeri artırmakla birlikte matematiğe yönelik olumlu tutum ve motivasyonun gelişmesine de katkı sağlamaktadır. Bu doğrultuda geliştirilen çift odaklı öğretim modeli, yapılandırmacı öğrenme yaklaşımı ve gerçekçi matematik eğitimi kuramlarına dayalı olarak matematik öğretiminin planlanmasına ve uygulanmasına rehberlik eden bir öğretim modelidir. Model, iki temel odak ve bu odaklar etrafında yapılandırılan tamamlayıcı etkinliklerden oluşmaktadır. Bu bağlamda çalışmanın genel amacı, çift odaklı öğretim modeli ile gerçekleştirilen matematik okuryazarlığı öğretiminin altıncı sınıf öğrencilerinin matematik okuryazarlığı düzeyleri, matematiksel yeterlikleri, matematiğe yönelik motivasyonları ve matematiğe değer verme durumları üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırmada, öğretim sürecinin doğal sınıf ortamında uygulanmasına olanak tanıması, süreçte ortaya çıkan sorunların anında belirlenerek iyileştirilmesine imkân sunması ve uygulamanın etkilerinin derinlemesine incelenebilmesi nedeniyle eylem araştırması yöntemi benimsenmiştir. Çalışmanın katılımcılarını Sakarya ilinde bulunan bir ortaokulun altıncı sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak matematik okuryazarlığı ön test ve son testleri, matematiksel yeterlikleri değerlendirmeye yönelik problemler, problem kurma etkinlikleri, matematiğe değer verme ölçeği ve matematik motivasyon ölçeği kullanılmıştır. Çalışma kapsamında, araştırmacı tarafından çift odaklı öğretim modeline uygun olarak hazırlanan öğretim modülleri uygulanmış ve süreç boyunca öğrencilerin ilgili değişkenlerdeki gelişimleri izlenmiştir. Araştırma bulguları, çift odaklı öğretim modeli ile gerçekleştirilen matematik öğretimi uygulamalarının öğrencilerin matematik okuryazarlığı becerilerini ve matematiksel yeterliklerini artırdığını; ayrıca matematiğe değer verme düzeyleri ile matematiğe yönelik motivasyonlarını olumlu yönde etkilediğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Including exercises and traditional problems in mathematics instruction plays an important role in the acquisition of mathematical knowledge. However, such practices alone are insufficient for enabling students to solve mathematical or non-mathematical problems encountered in daily life and to transfer their learned knowledge to different contexts. Incorporating mathematics literacy tasks into instructional content facilitates students' ability to use mathematics in real-life situations. This, in turn, enhances the value attributed to mathematics and contributes to the development of positive attitudes and motivation toward mathematics. Within this framework, the dual-focus teaching model was developed to guide the planning and implementation of mathematics instruction based on constructivist learning theory and realistic mathematics education. The model consists of two main focus and complementary activities structured around these focuses. Accordingly, the primary aim of this study is to examine the effects of mathematics literacy instruction implemented through the dual-focus teaching model on sixth-grade students' mathematics literacy levels, mathematical competencies, motivation toward mathematics, and their valuation of mathematics. An action research design was adopted in this study, as it allows the instructional process to be implemented in a natural classroom setting, enables immediate identification and improvement of problems arising during the process, and supports an in-depth examination of the effects of the implementation. The participants of the study were sixth-grade students attending a middle school in Sakarya, Türkiye. Data were collected using mathematics literacy pretests and posttests, problems designed to assess mathematical competencies, problem-posing activities, the mathematics value scale, and the mathematics motivation scale. Within the scope of the study, instructional modules developed by the researcher in accordance with the dual-focus teaching model were implemented, and students' development in the related variables was systematically monitored throughout the process. The findings indicate that mathematics instruction based on the dual-focus teaching model significantly improved students' mathematics literacy skills and mathematical competencies. Furthermore, the results revealed positive effects on students' valuation of mathematics and their motivation toward mathematics.