Optimizing the fenestration of typical Turkish school building with respect to daylight and thermal performance
Tipik bir türk okul binasının pencerelerinin doğal aydınlatma ve ısıl performans açısından optimizasyonu
- Tez No: 338298
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SOOFIA TAHIRA ELIAS ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmanın amacı; tipik bir Türk okul binasının yön ve iklim dikkate alınmaksızın ?Eğitim Yapıları Mimari Proje Hazırlanması Genel İlkeleri? isimli bir yönerge ile belirlenmiş, tek tip pencere tasarımına daha iyi bir çözüm bularak, konfor koşullarının artırılması ile yapay aydınlatma, ısıtma ve soğutma için harcanılan enerjinin azaltılmasını sağlamaktır. Bu çalışma, güney ve kuzey yönleri için farklı pencere tasarımlarıyla çeşitlendirilmiş tipik bir sınıfın doğal aydınlatma ve ısıl performans analizlerinin ?Ecotect Analysis 2011? isimli benzetim programında yapılmasıyla gerçekleştirilmiştir. Bununla birlikte, benzetim programından elde edilen verilerin doğrulanması amacıyla, Ankara?da yer alan bir okul binasının sınıfları, veri kaydediciler kullanılarak doğal aydınlatma açısından analiz edilmiş olup, söz konusu analizin sonuçları benzetim programından elde edilen verilerin güvenilirliğini göstermiştir. Bu çalışma; pencere alanı, şekli, konumu ve yönü ile konsol ve ışık raflarının tipik bir Türk okul binasının doğal aydınlatma ve ısıl performansına etkileri üzerine bilgi sağlamaktadır. Bu çalışmaya göre, yönerge ile belirlenmiş pencere tipi hem kuzey hem de güney yönü için görsel konfor şartlarını sağlayamamış olup, görsel konfor koşulları ancak ışık rafı kullanılarak sadece güneye bakan sınıflarda sağlanabilmiştir. Dolayısıyla, sınıf boyutları değiştirilmedikçe kuzeye bakan pencerelerden kaçınılması gerektiği sonucuna varılmıştır. Bununla birlikte; bu çalışma sınıf pencerelerinin doğal aydınlatma ve ısıl performans açısından optimize edilmesi için daha detaylı bir çalışma gerektiğini ve tek tip bir pencere tasarımının tüm yön ve iklimlerde kullanılmasının uygun olmayacağını ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the maximization of the occupant comfort with the minimization of the energy consumption for artificial lighting, heating and cooling in typical Turkish school buildings through the better design of the fenestrations which were predetermined with a directive called ?Eğitim Yapıları Mimari Proje Hazırlanması Genel İlkeleri? i.e. the ?General Principles For Preparing Architectural Projects For Educational Buildings? as a monotype regardless of orientation and climate. The study was conducted through the daylight and thermal analysis of a typical classroom diversified with alternative fenestration configurations for north and south orientations with a simulation software, namely ?Ecotect Analysis 2011?. In addition, the simulated data were validated through the daylight analysis of the classrooms of a school building located in Çankaya District of Ankara with data loggers. The study provides information about the effects of the area, shape, location and orientation of windows as well as the effects of a lightshelf and an overhang on the daylight and thermal performance of these buildings. According to the study, the directive fails for both north and south orientations and visual comfort can be reached only for south facing classrooms with the use of a lightshelf, therefore, classrooms facing north should be avoided unless the classroom sizes are changed. The study also reveals that a more detailed analysis is required to optimize the fenestration of these building with respect to thermal and daylight performances and it is not appropriate to set a monotype window design for all orientations and climates.