Assessment of shielding effectiveness by using electromagnetic topology method
Ekranlama etkinliğinin elektromanyetik topoloji yöntemi kullanılarak belirlenmesi
- Tez No: 338310
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞİMŞEK DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu tezde, duvarlarında açıklıklar bulunan dikdörtgensel bir ekranlama kutusunun ekranlama etkinliğini Baum-Liu-Tesche (BLT) denklemine dayalı elektromanyetik topoloji yöntemi ile belirlenmesi sunulmuştur. Sunulan yöntem, değişik kutu ve açıklık boyutlarına sahip farklı dikdörtgensel ekranlama kutularına uygulanmıştır. Ayrıca bir HP marka bilgisayar kasası dikdörtgensel bir ekranlama kutusu olarak ve CD sürücüsü yuvası açıklık olarak ele alınarak incelenmiştir. Sunulan yöntem kullanılarak farklı frekanslarda elde edilen, açıklıklardan kutu içerisine nüfuz eden elektromanyetik alan sonuçları, CST MICROWAVE STUDIO® yazılımı kullanılarak elde edilen simülasyon sonuçları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, determination of the shielding effectiveness of a rectangular shielding box with apertures on its walls by using electromagnetic topology (EMT) technique based on Baum-Liu-Tesche (BLT) equation is presented. The presented technique is applied to determine the field penetration into various rectangular shielding boxes with different sizes and aperture dimensions. An HP branded computer case is also analysed as a rectangular shielding box with a CD driver slot as an aperture. Results on electromagnetic field penetration through the apertures into the boxes at different frequencies are obtained by using the presented method and compared with the results obtained by using CST MICROWAVE STUDIO® software simulation.