Assessment of factory campus development in Turkey through an urban design perspective: The case of Iskenderun Iron and Steel Factory Campus
Kentsel tasarım perspektifi ile Türkiye'deki fabrika yerleşkelerinin değerlendirilmesi: İskenderun Demir ve Çelik Fabrika Yerleşkesi örneği
- Tez No: 338311
- Danışmanlar: DOÇ. BAHAR GEDİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tez, Türkiye'nin erken cumhuriyet döneminde oluşturulan kentleşme ideolojisini ve onun fabrika yerleşkelerinin geliştirilmesine olan etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Osmanlı İmparatorluğu'nun ardından Türkiye'de yeni kurulmuş olan devlet ve onun ideolojisinin kent mekânını şekillendirme, kentsel biçimler geliştirme, kent morfolojisi ve kentsel başkalaşım üzerinde etkisi olmuştur. Bu tez, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun ardından tasarlanmış ve inşa edilmiş çeşitli fabrika yerleşkelerini incelemekte; özel olarak İskenderun Demir ve Çelik Fabrika Yerleşkesi'ne odaklanmaktadır. Bu çalışma fabrika-konut birlikteliğinin çözünmesine işaret etmekte ve sunulan örnek alandaki tasarım değerlerine dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
Thesis aims to elaborate the urbanism ideology developed in the early republican period of Turkey and its reflection on the development of factory campuses. In Turkey after the Ottoman Empire, new state with its own ideology has impact on shaping urban space, politics of urban forms development, urban morphology and urban metamorphosis. This thesis examines various factory campuses designed and built after the establishment of the Turkish Republic, and focuses on a later campus development; namely İskenderun Iron and Steel Factory Campus. The study notes the dissolution of factory-housing togetherness, and points to the design values in the case study presented.