Mode II fatigue crack growth behavior and mode II fracture toughness of 7050 aluminum alloy in two orientations
7050 alüminyum alaşımının iki oryantasyonda mod II yorulma çatlak ilerleme davranışı ve mod II kırılma tokluğu
  1. Tez No: 338314
  2. Yazar: ENDER YURTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIZA GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
AA7050 T7451 alüminyum alaşımının 2 oryantasyon için mod II yüklemesi altında yorulma çatlak ilerleme davranışı incelenmiştir. Kompakt kesme numuneleri LT ve TL yönlerinde hazırlanmıştır. Mod II tip yükleme için bir yükleme aparatı imal edilmiştir. Bu yükleme aparatını ve numuneyi kullanarak KIIC değerleri ve mod II yorulma çatlak ilerleme hızları tespit edilmiştir.Mod II kırılma tokluğu testi numuneleri ile mod II yorulma çatlağı ilerleme testi numunelerinin kırılma yüzeyleri, mod II yüklemenin etkilerini gözlemleyebilmek için fraktografik analize tabi tutulmuştur.Bu alaşım için KIIC değerleri, KIC değerlerinin 1.3 ile 1.5 katı arasında ölçülmüştür. TL oryantasyonu, mod II yorulma çatlak ilerlemesine karşı en yüksek direnci göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Fatigue crack growth behavior of AA7050 T7451 aluminum alloy under mode II loading condition in two orientations was investigated. Compact shear specimens were prepared in TL and LT directions. A loading frame for mode II type of loading was manufactured. Using the loading frame and the specimen, KIIC values and mode II fatigue crack growth rates were calculated.Fractographic analysis of the fracture surfaces of both mode II fracture toughness test specimens and mode II fatigue crack growth test specimens were done to examine the effects of mode II load.KIIC values were measured between 1.3 and 1.5 times the KIC values for this alloy. As for mode II fatigue crack growth rates, TL orientation shows the highest mode II fatigue crack growth resistance.