Investigating the effect of deformation and annealing texture on magnetic anisotropy in low-C steel sheets by magnetic Barkhausen noise method
Düşük karbonlu çelik saclarda deformasyon ve tavlama dokusunun manyetik anizotropi üzerine etkisinin manyetik Barkhausen gürültüsü yöntemi ile incelenmesi
  1. Tez No: 338315
  2. Yazar: FEHMİ ÜMİT AKÇAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. C. HAKAN GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Soğuk haddelenmiş ve tavlanmış düşük karbonlu çelik saçlarda doku oluşumu, takiben uygulanacak şekillendirme işlemleri ve servis performansı açısından önemlidir. Bu çalışmanın amacı, doku oluşumunun manyetik anizotropi üzerine olan etkisini tahribatsız olarak incelemektir. Farklı miktarlarda haddelemenin, tavlamanın ve gerilim gidermenin neden olduğu çeşitli doku ve kalıntı gerilim miktarlarına sahip olan numuneler hazırlanmıştır. 10o adımlarla 0-3600 aralığında Manyetik Barkhausen Gürültüsü ölçümleri yapılarak manyetik anizotropy haritaları çıkarılmıştır. Optik ve Taramalı Elektron Mikroskobu ile mikro yapı incelenmiş, sertlik ve çekme testleri uygulanmış ve X-ışını kırınımı metoduyla doku tayini yapılmıştır. Doku yapısı ile Barkhausen Gürültüsü sinyalleri arasında bağıntı kurulması amacıyla sonuçlar değerlendirilmiş ve karşılaştırılmıştır.Anahtar
Özet (Çeviri)
Deformation and annealing texture in the cold rolled low carbon steels is important for sheet metal forming operations and service performance. The aim of this study is to non-destructively investigate the effect of texture on magnetic anisotropy. Various samples having different textures and residual stress states, due to different % reduction in thickness, annealing and stress relieving treatment, were prepared. Texture maps were obtained by Magnetic Barkhausen noise measurements performed with 100 steps between the ranges of 00-3600 on the surface. Microstructure investigation by optical & scanning electron microscopy; hardness and tension tests were performed; and texture was determined by X-Ray diffraction method. The results were compared, evaluated and discussed to establish relationship between texture and magnetic Barkhausen Noise emission.