Software tool development for the automated configuration of flexray networks for in-vehicle communication
Araç içi iletişimde flexray ağlarının otomatik olarak yapılandırılması için yazılım aracı geliştirilmesi
  1. Tez No: 338316
  2. Yazar: CAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAN ECE SCHMIDT, DOÇ. DR. KLAUS WERNER SCHMIDT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Günümüz otomobillerinde artan elektronik birim kullanımı daha güçlü araba içi haberlesme protokollerine olan ihtiyacı doğurmaktadır. FlexRay protokolü ortaya çıkan bu ihtiyacı karsılayabilecek özelliklere sahip, gerekirci, hatalara dayanıklı ve hızlı bir haberlesme protokolüdür. FlexRay ağlarının doğru şekilde çalışabilmesi için çalıştırılma aşamasından önce ağın iletişim çizelgesinin hesaplanması ve FlexRay birimlerinin yapılandırılması gerekmektedir. FlexRay ağlarına yönelik var olan yazılımlar sadece yapılandırma görevini yerine getirebilmektedirler. Zaman çizelgesinin ağ tasarımcısı tarafından el ile hesaplanması ve oluşturulan çizelge ile hesaplanan ağ parametrelerinin el ile bu yazılımlara girilmesi gerekmektedir. Bu tez çalışmasında önceden var olan bir çizelge oluşturma yazılımı üstünde geliştirmeler yapılarak ağ çizelgesini otomatik olarak oluşturan ve bütün ağ yapılandırmasını diğer yazılımlara yüklenebilen bir FIBEX dosyası derleyen bir yazılım aracı geliştirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The increasing use of electronic components in today?s automobiles demands more powerful in-vehicle network communication protocols. FlexRay protocol, which is expected to be the de-facto standard in the near future, is a deterministic, fault tolerant and fast protocol designed for in vehicle communication. For proper operation of a FlexRay network the communication schedule needs to be computed and the nodes need to be configured before startup. Current software tools that are geared towards FlexRay only deal with the configuration process. The schedule needs to be computed by a network designer manually and it is necessary to input the designed schedule and the configurable parameters by hand. This thesis improves upon a previous scheduling software to automatically compute the network schedule, and then generate a universally acceptable FIBEX file that can be imported to available software tools to produce the necessary FlexRay node configuration files.