FPGA implementation of real time digital video superresolution for infrared cameras
Kızılötesi kameralar için gerçek zamanlı sayısal video süper çözünürlük FPGA uygulaması
  1. Tez No: 338325
  2. Yazar: MEHMET AKTUKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR HALICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Günümüzde, üretim teknolojisinden dolayı kızılötesi kameralardan alınan görüntülerin kalitesi diğer kameralardan alınanlara göre düşük olmaktadır. Bu yüzden görüntü iyileştirme işlemleri bu kameralar için daha önemli bir hale gelmektedir. Süper çözünürlük bu problemin çözümü için iyi bir yaklaşımdır. Genel olarak, kızılötesi kamera kullanan sistemler video işlemlerinin gerçek zamanlı yapılmasına gereksinim duymaktadır. Bu yüzden uygun bir yaklaşım seçilmeli ve gerçek zamanlı çalışacak şekilde gerçeklenmelidir. Bu durumda hesaplama yükü ve işlem süresi önemli hale gelmektedir. FPGA'ler bu tip işler için uygun donanımsal elementlerdir.Süper çözünürlük, global hareket tahmini ve yüksek çözünürlüklü görüntü oluşturma kısımları olarak iki kısımdan oluşur. Hareket tahmin kısmı için literatürde bulunan PM isimli uygun bir algoritma seçilir ve gerçek zamanlı olarak gerçeklenir. Yüksek çözünürlüklü görüntü oluşturma kısmı için ise literatürdeki POCS, MLE, MAP and LMS isimli temel algoritmalardan bazıları için FPGA yapıları önerilir ve performans, kaynak kullanımı ve zamanlama kriterleri tartışılır. Bu algoritmalardan en verimli olanı seçilir ve FPGA'da gerçeklenir.
Özet (Çeviri)
At present, the quality of image taken from infrared cameras is low compared to the other cameras because of manufacturing technology. So, resolution enhancement processes are becoming more important for these cameras. Super resolution is a good approach to solve this resolution problem. In general, the systems that infrared cameras used require video processing to perform in real time. So, a suitable approach should be selected and implemented to work in real time. The computational load and processing time are big issues in this case. FPGAs are proven to be suitable hardware devices for these types of works.Super resolution involves two parts as global motion estimation and high resolution image reconstruction. In this study, one suitable algorithm, namely as PM, for global motion estimation in the literature is selected to be implemented in real time. On the other hand, for high resolution image reconstruction part, FPGA structures of some well known algorithms in the literature, namely as POCS, MLE, MAP and LMS are proposed and their performance, resource requirements and timing considerations are discussed. Most efficient one is selected and implemented in FPGA.