Bioactive agent carrying PLGA nanoparticles in the treatment of skin diseases
Biyoaktif ajan taşıyan PLGA nanotaneciklerin deri hastalıkları tedavisinde kullanımı
  1. Tez No: 313698
  2. Yazar: AYSU KÜÇÜKTURHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN HASIRCI, PROF. DR. VASIF HASIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Biology, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmanın amacı, poli(laktik asit-ko-glikolik asit) (PLGA) bazlı nanotaneciklerin (NT), güneşin zararlı etkilerine bağlı yaşlanma, sedef hastalığı ve atopik derrmatit gibi hastalıklarda, kişiye özel tedavi sağlaması amacıyla ilaç salım sistemleri olarak geliştirilmesidir. Ölü Deniz Suyu (DSW) ve Retinyl Palmitat (RP) aktif ajanlar olarak kullanılmış ve küre biçimi için o/w yöntemi ile ve kapsül biçimi için w/o/w yöntemi ile hazırlanan PLGA NT içerisine yüklenmiştir. Magnezyum Klorür (MgCl2) ve Bovin Serum Albümini (BSA) ise model aktif bileşenler olarak kullanılmıştır.NT çapları 280 - 550 nm arasında bulunmuştur. RP, DSW ve MgCl2 için yükleme verimliliği %1'den az ve BSA için %41'dir. Cl-`un BSA ile birlikte yüklenmesi Cl- yükleme verimliliği değerini iki katına çıkarmıştır.In situ salım çalışmaları, Cl- içeriğinin %85'inden fazlasının birinci gün sonunda ani bir patlama ile çıkışını ve bir hafta içerisinde de tamamen salındığını göstermektedir. Makromolekül BSA enkapsüle edildiğinde, 80 güne kadar devam eden, daha yavaş ve trifazik bir salım profili gözlenmiştir.In vitro testleri L929 fibroblastik hücreleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. MTT (3-(4,5-dimetilthiazol-2-yl)-2,5-difeniltetrazolyum bromid) test sonuçları tüm NT'in sitotoksik olmadığını açığa çıkarmaktadır. Ayrıca, tüm tanecikler %1.5'dan az hemolitik aktivite ile kanla biyouyumludurlar. Hücreler aracılığıyla NT alınımının çalışmasında L929 fibroblastik ve Saos 2 insan osteosarkoma hücreleri kullanılmıştır. Tanecikler hücre çekirdeğinin yakınında birikmektedir.Tüm bu karakterizasyon ve hücre sitotoksisite deneyleri ile ilaç salım davranışları, ileri testler ile hastaya özel deri hastalıkları tedavisi yaklaşımının geliştirilmesi için NT'in uygunluğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to develop drug delivery system based on poly(lactic acid-co-glycolic acid) (PLGA) nanoparticles (NPs) to achieve personalized treatment of selected skin disorders, like photo-aging, psoriasis and atopic dermatitis. Dead Sea Water (DSW) and Retinyl Palmitate (RP) were used as active agents and they were loaded in PLGA NPs prepared either as spheres or capsules by o/w or w/o/w methods. MgCl2 and bovine serum albumin (BSA) served as model active compounds.The diameter of the NPs was found to be in the range of 280 - 550 nm. The entrapment efficiency (E.E.) was less than 1% for RP, DSW and MgCl2, and 41% for BSA. Loading of Cl- together with BSA doubled the E.E. value of Cl- .In situ release studies showed a burst in the first day and more than 85% of the chloride content was released within a week. When the macromolecule BSA was encapsulated, a much slower and triphasic release profile was observed which continued for up to 80 days.In vitro tests were performed using L929 fibroblast cells. Results of MTT (3-(4,5-dimethylthiazol-2-yl)-2,5-diphenyl tetrazolium bromide) test revealed that none of the NPs were cytotoxic. Additionally, all particles were hemocompatible with hemolytic activity