Investigation of line bisection activity in the brain by a sensory-motor task: An FMRI study
Somatosensör çizgi bölme testinin beyindeki aktivitesinin araştırılması: Bir FMR çalışması
- Tez No: 338348
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİDEM GÖKÇAY, YRD. DOÇ. DR. SENİH GÜRSES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
İhmal Sendromunun klinik teşhisinde kullanılan çizgi bölme testinde, sağlıklı sağlak bireylerin bir çizginin orta noktasını işaretlemeleri istendiğinde genellikle çizginin sağ tarafını ihmal ederek orta noktanın solunu işaretledikleri görülmüştür. Çizgi bölme testi daha çok ön pariyetal görsel döngüde yer alan görsel muhakemelere dayanır. Çizgi bölme testinin kendini diğer duyuların hakimiyetinde nasıl gösterdiğine yönelik çalışmalar daha azdır. Bu çalışmada, somatosensör korteks aktif olduğu zaman, çizgi bölme testinin beyindeki nöral substratlarının ortaya çıkarılabilmesi, ayrıca farklı duyu modalitelerinde çizgi bölme testinin altında yatan dikkat mekanizmalarında bir farklılık olup olmadığını görebilmek için, MR ile uyumlu dokunma duyusu ile algılanabilen bir çizgi bölme test düzeneği geliştirilmiştir. MR içerisinde, dokunsal çizgi bölme test düzeneğinin baskın olarak sağlak olan popülasyona hem dokunsal hem görsel olarak uygulanmasıyla, görsel duyu yerine dokunma duyusu ile gerçekleştirildiğinde, beyinde kontralateral medial frontal korteks ve inferior pariyetal lobülde aktivasyonlar gözlemlenmiştir. Ayrıca, katılımcılar deneyi deneyimsiz olan sol elleriyle gerçekleştirdiklerinde beyindeki aktivasyon haritaları değişerek, ipsilateral temporal kortekste çok yaygın aktivasyon dağılımı gözlemlenmiştir. Bu sonuçlar çizgi bölme testinin dokunma duyusu ve görsel duyu altında farklı kognitif proseslere yol açtığı görüşüne katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Strongly right handed healthy people bias the selection of the midpoint leftward by neglecting right side of a line in line bisection task which is used for clinical assessment of neglect syndrome. The line bisection task relies mostly on visual judgements; involving a fronto-parietal visual loop. How does line bisection manifest itself in the realm of other senses is less addressed. In this study, we developed a tactile line bisection task compatible with MR device and implemented line bisection under both tactile and visual conditions in order not only to reveal neural substrates of line bisection when somatosensory cortex is recruited, but also to investigate whether there are different attentional mechanisms underlying line bisection in different sensory modalities. After administering tactile and visual line bisection task through fMRI experiments to a group of strongly right handed people, we observed additional brain activity in contralateral medial frontal gyrus and contralateral inferior parietal lobule when the task is performed with right hand in tactile sense instead of visual sense. Furthermore, the activity maps changed drastically when left hand is used instead of right hand, causing recruitment of large areas in ipsilateral temporal cortex probably due to dominating proprioceptive processes. The results provide a contribution to the idea that there are different cognitive processes underlying line bisection under tactile and visual senses.