Landslide susceptibility assessment of Turkey using qualitative and semi-quantitative methods
Kalitatif ve yarı-kantitatif yöntemlerle Türkiye'nin heyelan duyarlılık çalışması
- Tez No: 338349
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK AKGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 386
Özet
Heyelanlar son dönemde envanter, sezgisel, istatistiksel ve deterministik gibi farklı yöntemlerle çalışılmış, teknolojik gelişmeler ışığında bu çalışmalar coğrafi bilgi sistemlerine de entegre edilmiştir. Bununla birlikte, bugüne kadar Türkiye için ülke genelini kapsayan herhangi bir heyelan duyarlılık haritası üretilmemiştir. Bu çalışmada herkesin kullanımına açık veri setlerinin kullanılarak Türkiye?nin heyelan duyarlılık çalışmasının ulusal ölçekte yapılması amaçlanmıştır. Kalitatif ve yarı-kantitatif teknikler kullanılarak iki farklı ölçek (1:2,000,000 ve 1:500,000) ve iki farklı hücresel çözünürlük (500 m ve 90 m) için tüm Türkiye?yi kapsayan heyelan duyarlılık haritaları oluşturulmuştur. Bu haritalardan, 8 ve 10 faktörlü AHP yaklaşımıyla havza bazında modellenen ve bu çalışma için geliştirilen standart prosedür ile sentetik biçimde sınıflandırılan farklı su havzalarının heyelan duyarlılık haritalarından oluşan büyük ölçekli yaklaşım seçilmiştir. Heyelan duyarlılık çalışmasında yarı-kantitatif modelleme sezgisel modellemeye kıyasla Türkiye geneli için daha iyi sonuçlar vermiştir. Yarı-kantitatif modellemede baskın olan faktörler eğrilik, arazi şekli ve depremdir. 90 m çözünürlüklü sayısal arazi modelinden üretilmiş topoğrafik nemlilik indeksi tabakasının 12 ile 13 değerleri arasında kalan alanlarında tarihsel heyelanların oldukça büyük bir bölümünün meydana geldiği gözlemlenmiştir. Bulunan sonuçlara göre Amasya, Sakarya, Muş, Çankırı ve Bartın ülkemizin heyelana en fazla duyarlı olan illeridir. Bu doktora tezinin ürünü Türkiye?nin nihai heyelan duyarlık haritasının üretilmesi için kilometre taşı olarak kabul görebilir.
Özet (Çeviri)
Landslides have been studied by using several methods like inventory, heuristic, statistic, and deterministic methods in the recent years; these studies have also been integrated into geographic information systems with the help of technological developments. However, there has not been any nationwide landslide susceptibility zoning map produced for entire Turkey. In this study, assessing the landslide susceptibility of Turkey at a national scale using publicly available datasets was aimed. Two different scaled (1:2,000,000 and 1:500,000) and also two different pixel sized (500 m and 90 m) landslide susceptibility maps have been obtained for entire Turkey using qualitative and semi-quantitative techniques. The larger scaled approach that is composed of different landslide susceptibility maps of the watersheds has been selected after modeling 8-factor and 10-factor based AHP approach that were classified synthetically in a standard procedure developed for this study. Semi-quantitative modeling gives better results than heuristic modeling for the landslide susceptibility assessment of entire Turkey. The governing factors used in semi-quantitative modeling are curvature, landform and earthquake. It is observed that the huge percentage of historical landslides occurred in the topographic wetness index (TWI) layer possessing values of 12 and 13 that were derived from the 90 m resolution DEM. According to the findings Amasya, Sakarya, Muş, Çankırı and Bartın are the most landslide prone provinces of Turkey. The end product of this dissertation can be accepted to be a milestone for producing a final landslide susceptibility map of Turkey.