An interactive computational design approach for creating architectural topographies
Mimari topografya üreten bir etkileşimli sayısal tasarım yaklaşımı
- Tez No: 338347
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP MENNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Dijital ortamda tanımlanan doğal kuvvetleri anlama, analiz etme ve hesaplamalı araçlar tarafından verilen anında geri-dönüşe bağlı olarak tasarımı şekillendirme sürecinin geliştirilmesi bu araştırmanın başlıca amacıdır. Tez, tasarımcı ve bilgisayar arasındaki etkileşim durumunu, doğu Hollanda kıyıları bağlamında, halihazırda akışkan olan hava, kıyı akıntıları ve bu kuvvetler sayesinde hareket halinde olan kum parçacıkları üzerinde Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) yöntemlerini kullanarak araştıracaktır. Bilgisayar tabanlı tasarım ortamlarında doğaya ait akışkan kuvvetleri ve parçacıkları temsil etmek mümkün olduğu için, bu eşzamanlı araçların tasarım ve analiz amaçlı kullanımı üzerine yoğunlaşılacaktır. Hollanda kıyıları ve Kuzey Denizi arasındaki yüzyıllardır süregelen mücadeleye alternatif bir çözüm önerisi olarak, deniz içerisinde kum birikme alanları oluşturulması ve bu birikim alanlarının ve yönlendirilen deniz akıntılarının mimari gelişme mekanları olarak kullanılması hedeflenmektedir. Bu tez kapsamında, tarihsel, teorik ve felsefi yaklaşımlar ile birlikte, formun organik ve inorganik gelişimi üzerinden morfogenez süreçler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The research aims at developing a digital environment for understanding and analyzing natural forces and designing according to the simultaneous feedback given by computational tools. The thesis is an investigation into the concept of interactivity between the designer and computer through the use of computational fluid dynamic tools in a local context of Eastern Netherlands Coast, in response to the already dynamic natural fluid like elements such as air, coastal currents and sand particles. The behavior of these natural elements and forces is significantly dynamic and adaptive to the environment, aspects that can be represented in computer based design environments; hence, the research focuses on the usage of these interactive tools in order to analyze and design. The main problematic developed is to find an alternative solution to the ongoing struggle between Netherlands? coast and North Sea, by creating sand gathering zones in the sea and using these congregated sand surfaces and directed currents as a basis for architectural development. In the scope of the thesis, an exploration of morphogenetic processes in the organic or inorganic development of form is discussed through historical, theoretical and philosophical approaches.