Wind farm optimization
Rüzgar çiftliği optimizasyonu
  1. Tez No: 338362
  2. Yazar: SOGAND YOUSEFBEIGI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. SİNAN AKMANDOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Havacılık Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Energy, Aeronautical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tezde ?mixed integer linear program? (MILP) kullanılarak rüzgar çiftliği optimizasyonu formüle edilmiştir. Öncelikle, her bir grid noktasının olası rüzgar türbini yerini temsil ettiği bir grid, rüzgar çiftliğiyle birleştirildi. Bu süreçte, rüzgar çiftliğindeki güç kaybını bulmak amacıyla rüzgar türbinlerinin birbirlerine yakınlıkları ve etkileşimleri dikkate alındı. Rüzgar yoğunluğu etkileşim faktörünün (WIIF), weibull dağılımının ve rüzgar türbini gücünün bir fonksiyonu olan güç kaybı; rüzgar etkileşim katsayısı kullanılarak analiz edildi. Genetik Algoritma ve Lingo adlı iki ayrı program MILP optimizasyon formülünü çözmek için kullanıldı ve farklı durumlar için elde edilenler sonuç bölümünde karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a mixed integer linear program is used to formulate the optimization process of a wind farm. As a start point, a grid was superimposed into the wind farm, in which grid points represent possible wind turbine locations. During the optimization process, proximity and wind interference between wind turbines were considered in order to found the power loss of the wind farm. Power loss was analysed by using wind interference coefficient, which is a function of wind intensity interference factor (WIIF), weibull distribution and power of the wind turbines. Two different programs; Genetic Algorithm and Lingo, were used to solve the MILP optimization formula and results were compared for different cases in the conclusion part.