Factors effecting eye tracking measures and achievement in multimedia learning
Çoklu öğrenme ortamında başarıyı ve göz hareketi ölçümlerini etkileyen faktörler
  1. Tez No: 338363
  2. Yazar: SERKAN ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT ÇAĞILTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, çoklu öğrenme ortamında başarıyı ve göz hareketi ölçümlerini etkileyen faktörler çalışılmıştır. Çoklu öğrenme ortamındaki fazlalıklar, ön bilgi ve kontol seçeneği öğrenme düzeyini ve göz hareketlerini etkileyebilecek faktörlerdir. Çalışmada sunuma aşinalık, sunumdaki fazlalıklar ve sunum hızının kontrol edilebiliriliği için üç deney yapılmıştır. Bu deneylerde değişkenlerin göz hareketleri ve başarı üzerine etkileri incelenmiştir. Deney 1'de fonda sözel anlatım içeren kimya dersi kullanılmıştır. Deney 2'de, deney 1'de kullanılan kimya dersine altyazı eklenmiş bir sürüm ve fonda sesin olmadığı altyazılı diğer bir sürüm kullanılmıştır. Deney 3'de ise akışın bilgisayar tarafından kontrol edildiği ve akışın katılımcı tarafından kontrol edildiği iki farklı mekanizma sürümü kullanılmıştır. Her deneyin sonunda katılımcılar tanıma, anımsama ve transfer sorularından oluşan başarı testine katılmışlardır. Sonuçlar, sabitlenme süresi, sayısı, toplam sabitlenme süresi ve toplam ziyaret süreleri açısından incelenmiştir. Göz hareketlerinin ilgi alanları, resim biçimleri, ders bölümleri, göz aşinalık değişkenlerine göre anlamlı farklar ve etkileşim gösterdiği bulunmuştur. Başarı testi sonuçları ve göz hareketleri ölçütleri arasındaki korelasyon katsayıları verilmiştir. Sonuç bölümünde bulgularçoklu öğrenme bilişsel teorisi prensipleri ve bilişsel yük teorileri kapsamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, factors affecting eye tracking measures and achievement in multimedia learning were explored. Familiarity, redundancy, and control are three important factors, which affect the levels of achievement in multimedia learning. In this study, three experiments were conducted in which the main effects and interactions of familiarity, redundancy, and pace investigated. In Experiment 1, a chemistry lesson with narration were studied twice as multimedia lesson. In Experiment 2, different group of participants studied two versions of chemistry lessons. In Experiment 3, different group of participants studied two versions of mechanism lessons.