Interactions of water and sediment phosphorus in Lake Eymir
Eymir Gölü'ndeki su ve sediman fosforunun etkileşimleri
  1. Tez No: 338390
  2. Yazar: TOLGA PİLEVNELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL AKSOY, DOÇ. DR. SELİM L. SANİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Sığ ve ötröfik durumdaki Eymir Gölünde, su ve dip çamuru fosfor konsantrasyonlarını incelemek amacıyla kapsamlı bir çalışma yürütülmüştür. Su derinliği, secchi derinliği, AKM, sediman çözünür toplam fosfor, sediman çözünür PO4-P, klorofil-a, TKN, amonyak-N, NO2-N, NO3-N, alkalinite, sıcaklık, pH, iletkenlik, çözünmüş oksijen, bulanıklık ve FAR parametreleri 21 ay boyunca izlenmiş, Temel Bileşen Analizi (TBA) kullanılarak su kolonundaki fosfor konsantrasyonunun değişimi izlenmiştir. Sonuçlara göre, dip seviyede su ve sedimandaki toplam fosforun, ortalama değerler ile, yüzey ve orta seviyedeki değerlere oranla diğer su kalitesi parametrelerindeki değişimlerden daha fazla etkilendiği görülmüştür. Toplam fosfor ile diğer parametreler arasındaki etkileşimin Dip ? 3 veri setinde en yüksek olduğu görülmüştür. Doğrusal regresyon modelinin sediman toplam fosforunu tahmin etmede lineer olmayan modele göre daha başarılı olduğu görülmüştür. Bulanıklık değeri Eymir Gölü fosfor konsantrasyonu için iyi bir izleyicidir. Sıcaklık fosfor konsantrasyonlarını mevsimsel olarak etkilemekle birlikte, yaz aylarında tabakalaşmaya neden olabilmektedir. Tabakalaşma su kolonunun dibinde fosfor birikmesine neden olmaktadır. Tane büyüklüğü dağılımından çıkan sonuca göre 1 numaralı örnekleme noktası gölün girişinde bulunduğundan, tane karakteristiği diğer örnekleme noktalarından farklıdır. Sudan sedimana fosfor geçişi 7-8 saat gibi bir sürede tamamlanmaktadır. Genellikle ilk 1 saat içinde toplam geçişin %30'u bitmektedir. Sediman tabakası göl için bir fosfor kaynağı olmakla birlikte, fosfor bağlama kapasitesine ulaşamamıştır. Adsorpsiyon izotermi pseudo-ikinci-derece denklem olarak bulunmuş olup, kararlılık derecesi tüm örnekleme noktalarında minimum 0,9909'dur. Kalıcı ve biyolojik olarak kullanıma hazır fosfor konsantrasyonlarını belirlemek amacıyla dip çamurundaki fosfor bileşenleri NH4Cl-P, BD-P, NaOH-P ve HCl-P olarak parçalanmıştır. Ayrıştırma sonucunda HCl ve NaOH'e bağlı fosfor miktarının BD bağlı fosfordan fazla olduğu belirlenmiştir. Ayrıştırma deneylerinden çıkan sonuçlara göre hazır kullanılabilir fosfor miktarı düşük gibi görünse de, gölde ötröfikasyon yaratmak için yeterli miktardadır.
Özet (Çeviri)
A detailed study is held in Lake Eymir, a shallow eutrophic lake, investigating the phosphorus concentrations in water and the bottom sediment. Water depth, secchi depth, TSS, sediment soluble total phosphorus, sediment soluble PO4-P, Chl-a , TKN, NH4-N, NO2-N, NO3-N, alkalinity, temperature, pH, conductivity, dissolved oxygen, turbidity and PAR parameters are monitored for 21 months and Principal Component Analysis (PCA) is applied to identify trend of phosphorus concentration in water column. Results indicated that total phosphorus concentrations in water column and sediment at lake bottom are susceptible to changes caused by the variations in other water quality parameters compared to average, surface and mid-depth values. Correlations observed between P and other parameters were the highest in Bottom ? 3 data set. In order to model sediment soluble total phosphorus in Lake Eymir, chlorophyll-a, NH3, total phosphorus, PO4-P, temperature, conductivity, pH, turbidity, ?T and dissolved oxygen are defined as effective parameters. Linear regression models were more successful in predicting sediment soluble phosphorus concentrations compared to non-linear ones. Turbidity is a good tracer for total phosphorus concentrations in Lake Eymir. Temperature is seasonally effective on phosphorus concentrations, and may create stratified water in summer. Stratification causes phosphorus to build up in bottom water layer. Particle size distribution results show that area of sampling point 1 has different characteristics compared to other sampling locations since it is located at the inlet. The exchange of phosphorus from water to sediment is mostly completed within the first 7-8 hours. On average, 30% of the exchange is completed in an hour. It is clearly seen that although sediment layer in the lake is a phosphorus source, it has not reached its phosphorus binding capacity yet. Adsorption isotherm is found to be pseudo-second-order with a coefficient of determination greater than 0.9909 at all sampling points. Sediment phosphorus content has been fractioned into NH4Cl-P, BD-P, NaOH-P and HCl-P in order to identify permanent and bioavailable parts. Fractionation results show that even if the soluble concentrations are low, they are high enough to cause eutrophication problems.