Synthesis and electrochemical studies of fluorene and benzimidazole containing conjugated polymers
Fluoren ve benzimidazol içeren konjuge polimerlerin sentezi ve elektrokimyasal çalışmaları
- Tez No: 338404
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT KAMİL TOPPARE, DOÇ. DR. YASEMİN ARSLAN UDUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Fizikokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
İki donör akseptör tipi polymerin sentezi ve karakterizasyonu yapılmıştır. Polimerlerin elektrokimyasel özellikleri dönüşümlü voltametri, spektroelektrokimya ve kinetik çalışmaları sonucunda incelenmiştir.Fluoren ünitesine bağlı alkil zincirindeki uzunluk artışının sonuçları elektrokimyasal özelliklerin değişimi izlenerek ölçülmüştür. Sentezde, 4,7-dibromo-4'-(tert-butil)spiro[benzo[d]imidazol-2,1' siklohekzan] ve 2,5-bis(tributilstannil)tiyofen, 9,9-dihekzil-9H fluoren ve 9,9-didodesil-9H fluoren ile birleştirilmiştir. Polimerlerin her ikisi de nötral halde yeşildir. Optik bant aralıkları sırasıyla 2.46 ve 2.54 olarak bulunmuştur. Alkil zincir uzunluğundaki artış, çözünürlük ve işlenebilirlikte artışa neden olurken bant aralığını da arttırmıştır. Bunun nedeni alkil grubun sterik etkisinin artması ve effektif konjugasyon ve planerlikte azalmaya yol açmasıdır. İki polimer de belirgin ?-?* geçişlerine, bant oluşumlarına ve oksidatif katkılanmaya uygun yapıya sahiptir. Alkil zinciri kısa olan polimer daha düşük oksitlenme potansiyeline sahiptir. İki polimer de negatif katkılanamamaktadır. Her iki polimer de multikromiktir ve yeşil ve mavi arası renkler gösterirler.
Özet (Çeviri)
The synthesis and characterization of two donor acceptor type conjugated polymers were investigated. The electrochemical properties were examined using cyclic voltammetry, spectroelectrochemistry and kinetic studies.The increase in the alkyl chain length attached to the fluorene unit was investigated by the corresponding electrochemical characteristics. The synthesis was carried out via Stille coupling of 4,7-dibromo-4'-(tert-butyl)spiro[benzo[d]imidazole-2,1' cyclohexane] and 2,5-bis(tributylstannyl)thiophene with 9,9-dihexyl-9H fluorene and 9,9-didodecyl-9H fluorene respectively. Both of the polymers were neutral state green polymers. They had optical band gaps of 2.46 and 2.54 eV respectively. Increasing the chain length resulted in an increase in solubility and processibility of the polymer but also an increase in the band gap. This was due to the increased bulkyness of the alkyl group, leading to a decrease in the effective conjugation and planarity. They both had distinctive ?-?* transitions, band structure and backbone that provides oxidative doping. P1, with the shorter alkyl chain had a lower oxidation potential than P2. Neither of the polymers was capable of being n-doped. They were both multichromic, revealing colors from neutral state green to doped state blue.