Bio-functional analysis of RAD23 gene using virus induced gene silencing method in response to powdery mildew attack in barley
Arpada küllenme hastalığına karşı virüs indükleyici gen susturma yöntemi ile RAD23 geninin biyo-fonksiyonel analizi
  1. Tez No: 338424
  2. Yazar: YAĞMUR AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHİNUR AKKAYA, YRD. DOÇ. DR. FİGEN ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Biotechnology, Genetics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Blumeria graminis f.sp. hordei, arpa gibi çe?itli tahıllarda külleme hastalığına neden olan bir çe?it zorunlu parazittir. Virüs ?ndüklenen Gen Susturma yöntemi (VIGS), bitki fonksiyonel-genomik çalı?malarında, genlerin hastalık direncine kar?ı fonksiyonlarını belirlemede yaygın olarak kullanılan güçlü bir araçtır.Bu tez çalı?masında, arpadaki RAD23 geninin bitki direnç mekanizmasındaki rolü ara?tırılmı?tır. RAD23, ubikuitin proteinleri proteozoma ta?ıyarak programlanmı? protein degredasyonuna yol açan bir ubikuitin bağlayıcı proteindir. Laboratuvarımızda gerçekle?tirilen bir proteomiks çalı?masında RAD23, küllenme hastalığı ile uyumlu etkile?ime kar?ılık olarak indüklenmi? bir protein olarak tanımlanmı?tır. Pallas-01 ve Pallas-03, Blumeria graminis f.sp. hordei ile inoküle edildikten sonra ilginç bir ?ekilde, uyumlu olmayan etkile?imde (Pallas-03/Bgh95) RAD23 proteini bulunmazken, uyumlu etkile?imde (Pallas-03/Bgh103) inokülasyondan 12 saat sonra 4 kat arttığı gözlenmi?tir. Bundan dolayı, RAD23 geninin hastalık direncinde negatif düzenleyici olarak rol oynadığı dü?ünülmektedir. Bu hipotezi doğrulamak için BSMV aracılı VIGS metodu uygulanmı?tır. HvRAD23 geninin susturulmasının hastalık direnç mekanizmasındaki etkilerini saptamak için BSMV:HvRAD23 (susturulmu? grup) ve BSMV:00 (control grup) ile muamele edilmi? Pallas-03 fideleri, Bgh103 (virulan) ve Bgh95 (avirulan) patojen ırkları ile inoküle edilmi?tir. 3. ve 5. günlerdeki patojen büyüme seviyeleri ı?ık mikroskobu aracılığıyla analiz edilmi?tir. Uyumlu etkile?imde (Pallas-03/Bgh103) susturulmu? ve control grupları arasındaki patojen büyüme farkının belirlenmesi için hif uzunlukları ölçülmü?tür. Sonuç itibariyle iki grup arasında, birincil hif uzunluklarında % 21, ikincil hif uzunluklarında % 22 ve en uzun hif boylarında % 16 fark gözlenmi?tir. Daha sonra da, HvRAD23 geninin susturulma seviyesini saptamak için qRT-PCR uygulanmı?tır. HvRAD23 gen susturulması 6 örnekten sadece 3 tanesinde gözlenmi?tir ve ortalama susturma oranı % 17'dir. Ancak, dü?ük susturulma oranına rağmen, mikroskobik analizler, iki grup arasında patojen büyüme seviyesinde belirgin bir fark olduğunu göstermektedir ve ba?langıçtaki bu çalı?malar HvRAD23 geninin bitki hastalık direncinde negatif düzenleyici olarak rol oynadığını desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Blumeria graminis f.sp. hordei is an obligate biotrophic parasite causing powdery mildew disease in several cereals, including barley. Virus induced gene silencing (VIGS) is a widely used powerful tool in plant functional-genomic studies to determine the functions of genes in disease resistance.In this thesis study, the function of RAD23 gene in barley in plant resistance was investigated. The RAD23 is a ubiquitin (Ub) binding protein involved in programmed protein degradation by transferring of ubiquitylated substrates to the proteasome. It was identified as an induced protein responding to compatible powdery mildew-barley interaction in a previous proteomics study performed in our laboratory. Pallas-01 and Pallas-03 barley line seedlings were inoculated with Blumeria graminis f.sp. hordei race (Bgh103). Curiously, RAD23 was observed in compatible interaction (Pallas-03/Bgh103) with 4 fold induction at 12 dpi, while in incompatible interaction RAD23 was absent.Thus, it is thought that RAD23 may play a role in disease resistance as a negative regulator. In order to confirm this hypothesis, BSMV mediated virus induced gene silencing (VIGS) was performed. To determine the effects of the silencing of HvRAD23 gene in disease resistance mechanism, BSMV:HvRAD23 treated (silenced group) and BSMV:00 treated (control group) Pallas-03 seedlings were inoculated with a virulent (Bgh103) and avirulent (Bgh95) pathogen races. The pathogen growth levels at 3 and 5-days post inoculation were analyzed under light microscope and then, hyphae lengths were measured to detect the difference in pathogen development between silenced and control groups. As a result, 21 % difference in primary hyphae lengths, 22 % difference in secondary hyphae lengths and 16 % difference in the longest hyphae lengths between two groups were observed. Then, quantitative real time PCR was performed to determine the HvRAD23 gene silencing level. The HvRAD23 silencing was only seen in 3 of the 6 samples. The average silencing of the samples is 17 %. Despite of low silencing level, microscopic analyses indicated significant difference in pathogen growth between silenced and control groups. Therefore, the results of the initial studies support that the RAD23 is a negative regulator of plant disease resistance.