Management of bundled tickets in sports and entertainment industry
Spor ve eğlence sektöründe grup bilet gelirinin yönetimi
  1. Tez No: 338438
  2. Yazar: ERTAN YAKICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERHAN DURAN, YRD. DOÇ. DR. OKAN ÖRSAN ÖZENER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Gelir yönetimi teknikleri, sınırlı kapasiteye haiz ve/veya değerini kolay kaybedebilen ürün ya da hizmetlerin satıldığı, segmentlere ayrılabilen pazarların bulunduğu endüstrilerde kullanılabilir. Bu çalışmada, spor ve eğlence sektöründe biletlerin öncelikle sezon bileti olarak, müteakiben de tek tek satıldığı bilet satış sürecine ilişkin karar problemleri incelenmiştir. Bu kapsamda, temel karar problemleri sezon bilet satışından tek tek satışa geçiş zamanının optimizasyonu ile beraber gruplanacak biletlerin optimal seçimleridir. Sistem değişkenlerinin bir fonksiyonu olarak, düşük talepli biletin tekli satışına önceden başlanmasına izin veren (iki geçiş zamanı bulunan) optimal geçiş zamanı problemi incelenmiş, talebin Poisson sürece uyduğu varsayımı altında optimal geçiş zamanı kalan bilet stoğu ile kalan satış süresine bağlı eşik zaman seviyeleri kümesi olarak belirlenmiştir. Geçiş zamanın müşterilere önceden bildirildiği duruma göre bahsedilen dinamik geçiş zamanı uygulamasının kar artırımı sağladığı sayısal örneklerle gösterilmiştir. Diğer karar problemine ilişkin olarak gruplanacak biletlerin seçimi incelenmiş, gruplanan etkinliklerin zamanlarının gişe gelirine etkisi, bu zamanlara bağlı olarak gişe geliri üzerindeki artış ve azalış paternleri tespit edilmiştir. Bu paternlerin yardımı ile, verilen bir etkinlik programı için karlı bilet gruplarının bulunmasını sağlayan sezgisel bir yaklaşım geliştirilmiştir. Ayrıca, bilet gruplama ve spor turnuvasındaki karşılaşma programının eşzamanlı bir şekilde yapılmasının katkısı da analiz edilmiştir. Bilet gruplama kapsamındaki gişe geliri üzerindeki artış ve azalış paternlerinin yardımı ile yaklaşık olarak belirlenebilen gelir seviyelerinin kullanıldığı sezgisel bir metot geliştirilmiş, sayısal örneklerle yapılan testlerde eşzamanlı yaklaşımın belirgin bir katkısı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Revenue management techniques can be used in industries where the capacity is limited and perishable, and the market can be segmented. In this work, the sales of event tickets in the sports and entertainment industry is focused, assuming tickets are sold initially as season tickets and as single tickets later in the revenue horizon. Basic decision problems within this context are the determination of optimal time at which the switch from bundled tickets to single tickets should occur and the decision of which event tickets to include into the bundle. Specifically, we study the optimal time to switch between these market segments as a function of the system state where early switch to a low-demand event is allowed. Under Poisson demand processes, it is shown that the optimal switching time is a set of time thresholds that depends on the remaining inventory and time. Numerical experiments show that profit enhancement can be obtained by deciding the optimal switch time dynamically over the case when the date of switch is announced in advance. Concerning the latter decision problem, we analyze the optimal selection of tickets for bundling and find increase and decrease patterns in total revenue as the time of bundled events change. We offer a simple heuristic method for finding profitable bundles for a given schedule. We also analyzed the revenue contribution from deciding the ticket bundling and sports league scheduling simultaneously. A heuristic method is offered which utilizes the approximate expected revenue values.