A mixed integer second order cone programming reformulation for a congested location and capacity allocation problem on a supply chain network
Tedarik zinciri ağ tasarımında bir sıkışık yer belirleme ve kapasite atama probleminin karışık tamsayılı ikinci derece konik programlama ile yeniden formülasyonu
- Tez No: 338474
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİNAN GUREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Tedarik zinciri ağ tasarım problemleri üretim ve dağıtım merkezlerinin yerlerinin belirlenmesi kararlarını içerir. Bu tezde siparişe üretim yapan bir tedarik zinciri ve çapraz yü kleme işlevi gören dağıtım merkezlerinin bulunduğu bir problemi çözmeyi amaçlıyoruz. Yeterli yü kleme indirme kapasitesi olmayan bir dağıtım merkezinde uzun bekleme sü releri oluşabilir. Bu çalışmada ele alınan yer belirleme problemi dağıtım merkezlerindeki bekleme sü relerini de dikkate alıyor. Çalışmada yer belirleme kararları kapasite ve talep atama kararları ile birlikte verirken tesis açma, taşıma ve dağıtım merkezlerindeki sıkışıklık maliyetlerinin toplamı minimize edilmeye çalışılıyor. Tedarik zinciri ağlarında siparişe yanıt sü resi de önemli bir performans ölçü sü dü r. Siparişe yanıt sü resi ü retim ve dağıtım tesisleri yer belirleme kararlarından etkilenir. Siperişe üretim yapan sistemlerde yanıt sü resi bu kararlardan daha çok etkilenir. Ele alınan tipte dağıtım ağlarında dağıtım merkezinin kapasitesi ve işleme hızı da yanıt sü resini etkiler. Bu tezde ele alınan problem Vidyarthi ve arkadaşları(2009) tarafından yapılan çalışmaya oldukça yakındır.. Yani, bir dağıtım merkezinde siparişlerin ortalama bekleme sü releri merkezin işleme hızı ve merkeze atanan talebin doğrusal olmayan bir fonksiyonu olarak modellenmektedir. Vidyarthi ve arkadaşları(2009) bu problemedoğrusal yaklaşıklama ve Lagrange temelli sezgisel algoritmalar önermişlerdir. Dağıtım merkezlerinde M/G/1 kuyruk modelinin getirdiği toplam bekleme sü resi fonksiyonunun ikinci derece konik programlama kısıtlarıyla ifade edilebildiği gösterilmiştir. Böylece çözü len problemin karışık tamsayılı ikinci derecekonik programlama problemi olarak modellenebildiği ve IBM ILOG CPLEX gibi ticari dal-sınır yazılım paketleriyle çözü lebilir olduğu gösterilmiştir. Yapılan hesaplamalı deneylerde gerçekçi boyutlarda problem örneklerinin makul sü relerde çözü lebildiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Supply chain network design involves location decisions for production facilities and distribution centers. We consider a make-to-order supply chain environment where distribution centers serve as cross-docking terminals. Long waiting times may occur at a cross-docking terminal, unless sufficient handling capacity is installed. In this study, we deal with a facility location problem with congestion effects at distribution centers. Along with location decisions, we make capacity allocation (service rate) and demand allocation decisions so that the total cost, including facility opening, transportation and congestion costs, is minimized. Response time to customer orders is a critical performance measure for a supply chain network. The decisions like where the plants and distribution centers are located affect the response time of the system. Response time is more sensitive to these decisions in a make-to-order business environment. In a distribution network where distribution centers function as cross-docking terminals, capacity or the service rate decisions also affect the response time performance. This study is closely related to a recent work Vidyarthi et al.(2009) which models distribution centers as M/G/1 queuing systems. The average waiting time at a distribution center is a nonlinear function of the demand rate allocated to and the service rate available at the distribution center. Different than the solution approach proposed in Vidyarthi et al.(2009), we propose a closed form formulation for the problem. In particular, we show that the waiting time function derived from M/G/1 queuing model can be represented via second order conic inequalities. Then, the problem becomes a mixed integer second order cone program