Production of urban space in the southwestern periphery of Ankara
Ankara güneybatı çeperinde kent mekânının üretimi
  1. Tez No: 338477
  2. Yazar: ACAR ÖZLER ÖZGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİL UZUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu tezin amacı kent mekânının üretimini güneybatı Ankara çeperi örneğinde 1985 ve 2007 yılları arasında açıklamaktır. Kentsel gelişmenin öz-düzenleyici bir süreç olmadığı aksine kentsel planlama pratiği tarafından üretilen bir süreç olduğu savlanmıştır. Bu bakımdan tez, kentsel planlamanın nasıl ve ne ölçüde çeper bölgelerinde özgül bir kent örüntüsü ürettiğini sorgulamaktadır.Güneybatı Ankara çeper bölgesi kendine özgü gelişme dinamikleri bakımından alan çalışması olarak seçilmiştir. Alanın tarihsel gelişimi, master planlarla yönlendirilen planlı ve daha sonrasında kısa erimli, parça parça ve tutarsız planlarla üretilen problemli bir gelişim farklılığına işaret etmektedir.Kent planlarının ve kentsel planlamanın sorunları, planlama sisteminin yasal ve yönetsel yapısı ile çok yakından ilişkilidir. Tez kapsamında önerilen yöntem planlama süreçlerinin aşamalı ve parçacı yapısını bu yapılara referans ile incelemektedir. Araştırmanın sonuçları, yasal ve yönetsel mücadele ve anlaşmazlıklarla karşılaşıldığında, var olan master planları manipüle eden parçacı planlama kararlarının şiddetini arttığını ve yaygın, biçimsiz ve gelişigüzel bir mekânsal yayılma örüntüsünün temel sebebi olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to explain the production of urban space at the southwestern periphery of Ankara between 1985 and 2007. It has been argued that urban development is not a self-regulatory process; on contrary it is a process produced by urban planning practice. In this respect this thesis asks how and what extent urban planning produces particular urban pattern at the peripheral areas.The southwestern periphery is taken into account as a field of case study due to the peculiar development dynamics. Historical development in this area reveals a contrast between planned development directed by master plans and problematic development that has been produced by fragmented and incoherent planning processes.The difficulties of urban plans and urban planning are intimately related with the legal and administrative structures of the planning system. A methodology offered in this thesis is devised to analyze the incremental and piecemeal nature of planning process with reference to these structures. The results of the research has shown that when confronted with legal and administrative conflicts and struggles, fragmented planning decisions manipulating the existing master plan intensify and become the root cause of dispersed, awkward and haphazard spatial patterns of urban expansion.