Sol-gel synthesis of antibacterial silver-doped silica powders from sodium silicate (Water glass)
Sol-jel yöntemiyle sodyum silikat (Cam suyu) kullanarak antibakteriyel gümüş aşılanmış silika tozlarının sentezi
  1. Tez No: 338478
  2. Yazar: EVRİM ÖZDEM TUFAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANER DURUCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
İnorganik başlangıç kimyasalı olan sodyum silikat (Na2SiO3, cam suyu) kullanılarak, sol-jel tekniği ile antibakteriyel özellik gösteren gümüş aşılanmış silika (Ag-SiO2) tozları geliştirmek için sentez yöntemleri belirlendi. SiO2 tozlarının sentezlenmesinde iki farklı proses yaklaşımı kullanıldı. Bunlardan ilkinde (dolaylı sentez), sodyum silikattan elde edilmiş ve olgunlaşmamış yaş silika jellerin sulu gümüş nitrat (AgNO3) çözeltisine maruz bırakılmasıyla gümüş iyonları sisteme aşılandı. İkinci sentezleme yönteminde ise, gümüş içeren sıvı çözeltiler direk olarak silika oluşturan sıvı sol formulasyonlarına eklenerek gümüş aşılaması gerçekleştirildi. Öncelikle, dolaylı sentez yolu için, sodyumun silikat yan ürünlerinden uzaklaştırılması için yıkama işleminin etkisi çalışıldı. Sonrasında, her iki sentezleme yolu için, yıkama çalışmasının sonuçları esas alınarak gümüş aşılanmış silika tozları (Ag-SiO2) sentezlendi. Aşılanan gümüş miktarının, silika matriksin ısıl olgunlaşması sırasında (200-800°C) gümüş oluşum verimine etkisi incelendi. Tozların faz analizi x-ışını kırınımı (XRD) ile gerçekleştirildi. Gümüş aşılanmış silika (Ag-SiO2) tozlarının Staphylococcus aureus ve Escherichia coli bakterilerine karşı gösterdiği antibakteriyel performans, disk difüzyon metodu ile belirlendi. Sentezleme yöntemi, aşılanan gümüş miktarı ([AgNO3]/[Na2SiO3] oranı) ve kalsinasyon sıcaklığının, tozların yapısal ve antibakteriyel özelliklerine olan etkisi araştırıldı. Tozların Staphylococcus aureus ve Escherichia coli bakterilerine karşı olan antibakteriyel aktivitenin zamana bağlı değişimi incelendi. Elde edilen sonuçlar, gümüş aşılanmış tozların Staphylococcus aureus bakterisine karşı daha fazla etkili olduğunu gösterdi. Ayrıca, gümüşün silika matrikse dolaylı sentez yolu ile aşılandığı düşük gümüş miktarlı tozların daha yüksek antibakteriyel özellik gösterdiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
Sol-gel processing routes for the synthesis of antibacterial silver-doped silica (Ag-SiO2) powders from an inorganic precursor, sodium silicate (Na2SiO3, water glass), have been established. For the synthesis of SiO2 powders, two different processing approaches were used. In the first one (indirect synthesis), silver ions were incorporated into the immature wet silica gels obtained from sodium silicate by the exposure of the silica gels to aqueous silver nitrate (AgNO3) solutions. In the second one, silver was directly incorporated into the aqueous silica forming formulations during sol development. In the initial work, the effect of washing treatment on the sodium removal from the silicate by-products has been investigated for the indirect synthesis route. Then, for both routes, silver-doped silica (Ag-SiO2) powders were synthesized based on the results of washing treatment studies. The effect of silver incorporation amount on the silver formation efficiency during thermal maturing of silica network (200-800°C) was examined. The phase analysis of the powders was performed using x-ray diffraction (XRD). The antibacterial activity of the powders was determined against Staphylococcus aureus and Escherichia coli by disk diffusion method. Furthermore, the effect of synthesis route, the silver dopant amount ([AgNO3]/[Na2SiO3] ratio) and the calcination temperature on the structural properties and on the antibacterial activity of the powders were investigated. The time-dependent antibacterial performance was evaluated for the samples obtained from different processing routes and parameters. The investigations revealed that the silver-doped silica powders were much more effective against Staphylococcus aureus than Escherichia coli. In addition, a high level of antibacterial activity was observed especially for the powders obtained by indirect synthesis route with low silver dopant amount.