Multiview video compression with 1-D transforms
1B dönüşümler ile çok bakışlı video sıkıştırma
  1. Tez No: 338480
  2. Yazar: BURCU KARASOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH KAMIŞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Son yıllarda yapılan çalışmalar hareket-telafili kestirim artıklarının birçok bölgesinde pikseller arası ilintilerin tek boyutlu olduğunu ve 1-B yönsel ayrık kosinüs dönüşümlerinin (AKD) bu kestirim artıklarını 2-B AKD'den daha iyi sıkıştırabildiğini göstermiştir. Bu çalışmada disparite-telafili kestirim artıklarındaki mekansal ilintiler incelenmiş ve hareket-telafili kestirim artıkları gibi disparite-telafili kestirim artıklarının da birçok bölgesinde tek boyutlu ilintiler olduğu tespit edilmiştir. Bu analizden yola çıkılarak 1-B yönsel AKD'ler disparite-telafili kestirim artıklarının sıkıştırılmasında kullanılmıştır. Bu kullanımın sıkıştırma performansını arttırdığını gösterebilmek için H.264'ün çok bakışlı videoların sıkıştırılmasını içeren genişletilmiş referans yazılımı kullanılmıştır. Bu yazılım her bir artık bloğunun transformunun 1-B AKD'lerin biri ya da 2-B AKD kullanılarak alınabildiği hale getirilmiştir. Elde edilen deney sonuçları bu kullanımın genel sıkıştırma performansını arttırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In previous research, it has been shown that motion-compensated prediction residuals can have 1-D structures in many regions and that 1-D directional DCTs can compress such regions more efficiently than the conventional 2-D DCT. In this thesis, we analyze the spatial characteristics of the disparity compensated prediction residuals and the analysis results show that, similar to motion compensated prediction residuals, many regions of disparity compensated prediction residuals also have 1-D structures. Thus, we apply 1-D directional DCTs for compressing disparity compensated prediction residuals in this thesis. To show the achievable compression efficiency gains from using these transforms, we modify the reference software of the Multiview Video Coding (MVC) extension of H.264 so that each residual block can be transformed either with one of the 1-D DCTs or the conventional 2-D DCT. Experimental results indicate that the overall compression efficiency increases.