Quantification and analysis of uncertainties in reservoir modeling using multiple-point geostatistics
Çok noktalı jeoistatistik kullanarak rezervuar modellerinde belirsizliğin analizi ve ölçülmesi
  1. Tez No: 338513
  2. Yazar: MOHAMED MOHIELDIN FADLELMULA FADLELSEED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT AKİN, PROF. DR. H. ŞEBNEM DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışmada, çok noktalı jeostatistik teknikler kullanılarak modellenen rezervuarların belirsizlikleri analiz edilmiş ve ölçülmüştür. Analiz edilen belirsizlik tipleri başlıca eğitim görüntüsü ve sabit veri (gözeneklilik) belirsizlikleridir.Bu çalışma, eğitim görüntüsünün belirsizliğinin etkisini çalışmak üzere, matematiksel (Sinüs) fonksiyonu kullanarak kanal yapısındaki eğitim görüntüsünü parameter-lendiren bir araç sunmaktadır. Böylece, eğitim görüntüsünün yapısı dört parametre ile kontrol edilmektedir. Bu parametreler kanal sayısı, kanaldaki dalga sayısı, dalganın yükseklik seviyesi ve görüntünün Z eksenindeki dilimlerinin sayısıdır. Bu parametreler kullanılarak 2 ve 3 boyutlu eğitim görüntüleri oluşturulmuştur. Çalışmada çok noktalı bir jeostatistik metodu önerilmiş ve oluşturulan eğitim görüntüleri kullanılarak önceden modellenen bir rezervuar tekrar modellenmiştir.Kümülatif petrol üretim değerlerinin analizi sonucunda, en az 5 Z ekseni dilimli ve 2 orta ya da düşük yükseklik seviyesindeki dalgaya sahip 3 kanallı eğitim görüntüsünün temsili ve güvenilir rezervuar modeli ürettiği görülmüştür. Bulunan bu değerler, eğitim görüntülerinin parametrelerininde eşik değeri olarak kullanılmıştır. Ayrıca, eğitim görüntülerinin kanal sayısını artırmak ya da dalga sayısını artırmak rezervuar modelinin belirsizliğini düşürmüştür. Ancak, Z ekseni dilimlerini 5 üzerine çıkarmak ve yükseklik seviyesini artırmak rezervuar belirsizliği üzerinde herhangi bir etki yaratmamıştır.Yerinde Orjinal ve Yerinde Üretilebilir Petrol (YOP ve YÜP) analizleri sonucunda kanal sayısı ve yükseklik seviyesinin rastgale olduğu tespit edilmiştir. Ancak, dalga sayısı YOP ve YÜP değerleri ile doğrudan ilişkili bulunmuştur. Ayrıca, tanımlanan eşik değerlerinin kullanımı tahmin edilen YOP ve YÜP değerlerinin belirsizlik aralığını azaltmıştır.Son olarak, sabit veri belirsizliği analizi sonucunda gözeneklerdeki belirsizliğin modellenen rezervuar üzerinde büyük etkiye sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study analyzed and quantified uncertainties of reservoirs modeled using multiple-point geostatistics (MPG). The uncertainty types analyzed herein are training image (TI) and hard data (porosity) uncertainties.Aiming at studying the impact of TI uncertainty, this study provides a tool to parameterize TIs having channel structure by a mathematical (Sine) function so that a TI is a function of four parameters. These parameters are channels? number, waves? number in each channel, amplitude level of waves, and Z-direction slices? number. These parameters are used to generate 2D and 3D TIs to remodel a reservoir utilizing a proposed MPG methodology.Analysis of cumulative oil production values showed that TI having 5 Z-direction slices and 3 channels with 2 medium or low amplitude level waves or more produced representative and reliable reservoir models. Thus, these values are set as thresholds of the TI?s parameters. Additionally, increasing the number of channels and waves of a TI decreased the uncertainty of the simulated reservoir. However, increasing the number of Z slices beyond 5 and the amplitude level had no effect on the uncertainty.Analysis of the original and recoverable oil in place (OOIP and ROIP) values showed that the effect of channel number and amplitude level are random. However, the number of waves is directly proportional to OOIP and ROIP values. Moreover, utilization of the thresholds defined decreased the uncertainty range of OOIP and ROIP prediction.Finally, the investigation of hard data uncertainty revealed that porosity data uncertainty has great impact on the simulated reservoir.