Bazı makarnalık buğday çeşitlerinin kombinasyon ıslahıyla geliştirilmesi üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 33855
  2. Yazar: MEHMET AYÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT YÜRÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ö Z On makarnalık buğday çeşidi kullanılarak oluşturulan yirmi melezleme kombinasyonunun F kuşağına ait sonuçlarının 3 değerlendirildiği bu araştırmada; bitki boyu, başak boyu, başakta başakçık sayısı, başakta tane sayısı ve başakta tane ağırlığı bakımından üstün uyum gösteren kombinasyonların belirlenmesine çalışılmıştır. Verimi etkileyen önemli bir öge olarak ele alınan başak verimleri yönünden yapılan sıralamada Gediz X Japiga, Santa X Japiga, - Diyarbakır X Gediz, Gediz X Bintepe ve Japiga X Gediz kombinasyonlarının, kombinasyon yeteneği bakımından üstün oldukları belirlenmiştir. Değişik araştırıcıların verim ile verim öğelerinin kalıtımlarına ilişkin elde ettikleri bulgulara göre, ileri kuşaklarda yüksek verimli hatların elde edilmesinde önemli katkıları olabilecek bitki boyu ile başak veriminin seleksiyonla geliştirilebileceği ve bu özellikler bakımından istenilen yönde başarı sağlanabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, ten durum wheat varieties were used to form cross combinations, and twenty of them in F generation were 3 evaluated to determine the combinations of high compatibility in respect of plant height, spike lenght, numbers of spikilet per spike, number of kernels per spike and seed weight per spike. According to the results, combination abilities of Gediz X Japiga, Santa X Japiga, Diyarbakır X Gediz, Gediz X Bintepe and Japiga X Gediz crossings were found superior in regard to yield per spike when arrengements were done among combinations. Based on the findings about heredibilities of yield and yield components obtained by other researchers, we have reached to a conclusion that in the future generations the plant height and spike yield which were thought to be used for obtaining high yielding varieties can be improved by selection and will be succes in every desirable way.