Numerical investigation of effective surge tank dimensions in hydropower plants under various hydraulic conditions
Hidroelektik santrallerde etkin denge bacası boyutlarının çeşitli hidrolik koşullar altında nümerik olarak araştırılması
  1. Tez No: 338548
  2. Yazar: PINAR BERBEROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER BOZKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Su iletim sistemlerinde, akım hızındaki ani değişimler yüksek basınç yükü değişimleriyle birlikte su darbesi denilen olaya sebep olur. Önlem olarak bir kontrol aracı kullanılmazsa, su darbesi pahalıya mal olan zararlarla hatta bazı durumlarda can kayıplarıyla sonuçlanabilir. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda, basınç farklarını sönümleyebilen ve böylece sistemde stabilite sağlayabilen bazı araçlar sisteme eklenir. Bunlardan bir tanesi de denge bacasıdır.Denge bacasının ana fonksiyonları, hangi durumlarda yapımının gerekli olduğu ve değişik tipleri bu tezde açıklanmıştır. Denge bacalarındaki akım koşullarını belirleyen diferansiyel denklemler ve bu denklemlerin çözümü verilmiştir. Ayrıca, tasarım mühendislerinin kullanımı için denge bacasının uygun boyutlarını belirlemeye yönelik bir metod geliştirilmiştir.Denge bacasının etkin boyutlandırılması amacıyla üç farklı tip denge bacası için, boyutsuz parametrelerle, denge bacası yüksekliği hesaplayan formüller bulunmuştur. Regresyon analizi yardımı ile, parametreler arasındaki ilişkilerin derecesi belirlenmiş ve oldukça yüksek bulunmuştur. Son olaraksa, denge bacası tasarımı ekonomik açıdan da tartışılmış, ve tasarımcıya bazı kıyaslama parametreleri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In water conveyance systems, sudden changes in the flow velocity cause a phenomenon called waterhammer associated with high pressure head changes. Unless a control device is used as a precaution, waterhammer may result in costly damages and even in some cases, loss of human lives. In light of this concept, different control devices that can protect the systems against waterhammer are introduced so that the great pressure differences are absorbed and the system is maintained undamaged. The surge tank is one of those control devices.In this thesis, the main functions, the requirements for its construction and the different types of the surge tanks are explained. The governing differential equations defining the flow conditions of the surge tanks and their solutions are provided. In addition, for the use of design engineers a procedure to determine proper dimensions of a surge tank is developed.For the sake of dimensioning the surge tank effectively, empirical equations, which calculate the height of three different types of surge tanks with dimensionless parameters, are obtained. With the help of regression analysis, the correlation between the parameters of the developed equations are determined, and found to be relatively high. Finally, the economical aspect of a surge tank is discussed and comparison parameters are introduced to the designer.