Öndöküm SFRC paneller ile güçlendirilen kolon sarılma bölgelerinin davranışı
Behaviour of reinforced concrete columns jacketed with prefabricated SFRC panels
- Tez No: 166301
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPER İLKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
ÖNDOKÜM SFRC PANELLER İLE GÜÇLENDİRİLEN KOLON SARILMA BÖLGELERİNİN DAVRANIŞI ÖZET Bu çalışmanı amacı süneklik bakımından yetersiz olan kolon sarılma bölgelerinin elastik ötesi davranışı ve bu bölgelerin çelik takviyeli öndöküm beton paneller ile güçlendirilmesidir. Ülkemizde mevcut yapıların önemli bölümünde taşıyıcı eleman yetersizliklerinin olduğu bilinmektedir. Kesme kapasitesi, eğilme kapasitesi, süneklik, donatı bindirme boyu ve ankraj detayı, kolon-kiriş birleşim detaylarındaki yetersizlikler ile birlikte kalitesiz işçilik ve malzeme kullanımı ile inşa edilmiş bir yapının olası sismik etkiler altında can ve mal güvenliğini sağlayacağı tartışmaya açıktır. Bu nedenle can ve mal güvenliğinin sağlanabilmesi amacıyla yetersiz betonarme eleman davranışını ve bu tür elemanların güçlendirilmesini konu alan deneysel ve analitik çalışmalar son derece önemlidir. Bu çalışmada düşük dayanımlı beton, yetersiz enine donatı ve düz enine ve boyuna donatı ile üretilmiş numuneler sabit eksenel yük ile tekrarlı yön değiştiren yatay yükler allında denenmiştir. Bu numunelerden yedi adedinin boyuna donatısı sürekli iken diğer yedi adedi yetersiz bindirme boyuna sahiptir. Bununla birlikte iki adet numune ön hasarlı olup, onarılıp güçlendirildikten sonra denenmiştir. Numuneler üç farklı panel manto detayı ile güçlendirilmiştir. Panel mantolarında iki farklı karışım kullanılmıştır. Bu panellerin üretiminde 0.16 mm çapında, 6 mm boyunda Dramix OL6/0.16 ve 0.55 mm çapında 30 mm boyunda kancalı uçlu Dramix ZP30/0.55 tipi çelik lifler kullanılmıştı-. Bu panellerin üretiminde kullanılan karışımlardaki toplam çelik lif miktarı hacmen Karışım l'de %4, Karışım 2 'de %2'dir. Bu paneller İTÜ laboratuvarlarında üretilmiş ve kür uygulamasına tabi tutulmuştur. Bu çalışmanın amacı yeterli sünekliğe sahip olmayan, sürekli veya bindirmeli ekli boyuna donatılı ve düşük dayanımlı betonarme kolonların davranışının ve yeni bir güçlendirme tekniğinin bu tip elemanların davranışına etkisinin incelenmesidir. Bu elemanların güçlendirilmesi için kolon potansiyel plastik mafsal bölgeleri öndöküm SFRC (çelik lif takviyeli beton) panelleri ile sarılmıştır. Hızlı ve kontrollü üretim ve montaj özelliği bu tekniğin en önemli avantajlarındandır. Güçlendirilmeden denenen xıureferans numunelerinde boyuna donatı burkulması ya da aderans kaybı yüzünden erken göçme görülürken, güçlendirilmiş numunelerde çok daha iyi bir performans gözlenmiştir. İncelenen güçlendirme tekniği, boyuna donatısı hem sürekli hem de bindirmeli ekli boyuna donatıya sahip numunelerin davranışını süneklik ve dayanım bakımından olumlu yönde geliştirmiştir. Bu olumlu etki boyuna donatısı sürekli olan elemanlarda daha da belirgindir. Bu teknikle güçlendirilen numunelerin rij itliklerinde davranışı etkileyecek önemli bir artış meydana gelmediği için güçlendirme yöntemi yapının dinamik karakteristiklerini etkilememektedir. xıv
Özet (Çeviri)
BEHAVIOUR OF REINFORCED CONCRETE COLUMNS JACKETED WITH PREFABRICATED SFRC PANELS SUMMARY The purpose of this study is to examine the inelastic behavior of non-ductile column retrofitting zones and retrofitting of these zones with prefabricated steel fiber reinforced concrete (SFRC) panels used in three different types of jacket detail. Inadequate flexural strength and ductility of columns; inadequate shear strength of beams, columns, and beam-column joints; and poor anchorage and detailing of longitudinal and transverse bars, construction with low strength concrete, inadequate transverse reinforcement and/or inadequate lap splice lengths are the deficiencies frequently observed in existing reinforced concrete frame systems in our country. These are the most commonly observed reasons for failures of structural members during earthquakes. Experimental and analytical studies has an significant role to prevent life losses and economic losses in exarnining the behavior inadequate structural members. In this study specimens were constructed with low strength concrete and inadequate transverse reinforcement. Both longitudinal and transverse reinforcement were plain bars. These specimens were tested under the combined effect of constant axial load and reversed cyclic lateral loads. Seven of these specimens had continuous longitudinal reinforcement while the other seven had inadequate lap splices. Two of the specimens were pre-damaged and tested after repair and retrofit procedures. Specimens were retrofitted with three different jacket details and two different mixtures used. Two types of steel fibers were used. Steel Fiber I (Dramix OL6/0.16) had a diameter of 0.16 mm and length of 6 mm, while the hooked end Steel Fiber II (Dramix ZP30/0.55) had 0.55 mm diameter and 30 mm length. The total volumetric steel fiber ratio of the SFRC jacket panel in Mixl is 4 percent and in Mix2 is 2 percent. These SFRC panels were cast and cured in ITU laboratories. The purpose of this study was to investigate the behavior of non-ductile low strength reinforced concrete columns with continuous longitudinal reinforcement or with inadequate longitudinal reinforcement lap splice length and to examine a new retrofitting technique. The proposed retrofitting was carried out by externally xvbonding prefabricated SFRC jacket panels to the column faces at potential plastic hinging zones. High production, ability of quality control and installing speed supplied by prefabrication is a significant advantage of this technique. It was observed that reference specimens, which were not retrofitted, presented premature loss of performance either due to buckling of longitudinal reinforcement or loss of bond, while retrofitted ones exhibited a superior performance. No matter the longitudinal reinforcement is continuous or lap spliced, investigated retrofit technique improved the behavior significantly in terms of ductility and strength. The enhancement in the behavior was more pronounced in the case of the specimens without inadequate lap splices. There is not a significant improvement on rigidities of the retrofitted specimens to affect the dynamic characteristics of a structural system. xvi