The role of in-house automotive designers in the automotive industry in Turkey
Türkiye'deki otomotiv endüstrisinde çalışan firma içi endüstriyel tasarımcıların rolü
  1. Tez No: 338562
  2. Yazar: BARIŞ YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY HASDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu tez, Türkiye'deki otomotiv endüstrisindeki firmaların tasarım birimlerinde çalışan otomotiv tasarımcılarının rollerini incelemektedir. Tez, firma bünyesinde çalışan otomotiv tasarımcılarının rollerini tümüyle yansıtmaya, firma içinde nasıl konumlandırıldıklarını anlatmaya ve tasarım sürecine katılan diğer paydaşlarla olan ilişkilerini açıklamayı hedeflemiştir. Tez, Türkiye'deki otomotiv endüstrisinde firma içinde çalışan otomotiv tasarımcılarının rollerini ve otomotiv tasarımcılarının durumunu etkileyen diğer faktörleri incelemek üzere, firma içi çalışan otomotiv tasarımcıları, otomotiv tasarımı yöneticileri, ve otomotiv endüstrisi uzmanlarını içeren 24 kişiyle yapılan yüz yüze görüşmeleri içermektedir. Türkiye'deki otomotiv endüstrisinde firma içinde çalışan otomotiv tasarımcılarının çeşitli rolleri olduğu saptanmıştır. Ancak, açık bir şekilde tanımlanabilecek ve endüstrinin ortak olarak kabul etmiş olduğu bir rol bulunamamıştır. Türkiye'deki otomotiv endüstrisinin vizyon ve hedeflerinde belirlediği küresel rekabete ulaşabilmesi için güçlü bir otomotiv tasarımı anlayışının gerekliliği saptanmıştır. Çalışmanın önerisi, Türkiye'deki otomotiv endüstrisinde firma içinde çalışan otomotiv tasarımcılarının yaratıcı ve strateji belirleyici rolleri üstlenmesiyle endüstrinin kendine tanımladığı vizyon ve hedeflere ulaşabileceğidir. Tezin son bölümünde, Türkiye'deki otomotiv endüstrisinin otomotiv tasarımını kullanarak daha başarılı olabilmesi için stratejik tavsiyeler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the roles of automotive designers currently working in the design departments of companies in the automotive industry in Turkey. The thesis aims to give a full account of the roles that in-house automotive designers currently partake in companies, how they are situated in the companies and their relationships to other participants in the design process. The study includes face-to-face interviews conducted with a total of 24 participants, including in-house automotive designers, automotive design managers, and automotive industry experts, on the subject of automotive designer roles and other factors that influence the situation of the automotive designer in automotive industry in Turkey. Various roles of automotive designers in the companies in the automotive industry in Turkey were identified. However, a clearly defined and accepted role for the automotive designer is not present in the automotive industry. The visions and goals of the automotive industry in Turkey require the presence of a strong automotive design presence for the automotive industry in Turkey to compete in the global automotive industry. The study suggests that the role of the automotive designer needs to be defined as a creator and as a strategy definer for these visions and goals to be achievable by the automotive industry in Turkey. The study concludes with strategic recommendations for the automotive industry in Turkey to achieve higher success through automotive design and automotive designers.