Bilgisayar destekli ev otomasyonu
House automotion
- Tez No: 213242
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİP CANSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Otomasyon sistemleri günümüzde her alanda kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında otomasyonun evlerdeki uygulaması üzerinde çalışılmıştır.Gerçekleştirilen sistemde evin içerisindeki odalara oda panosu evin girişine ise ana pano olarak bilgisayar yerleştirilmiştir. Oda panolarının görevi odalardaki sıcaklık, aydınlatma kontrolünü yapmaktır. Aydınlatmada odanın içerisindeki ışık bilgisi LDR ler yardımıyla okunur. Çıkışta ise ışık grupları kademeli olarak P kontrol algoritmasına göre sürülmektedir. Bu şekilde odanın her noktasında aynı aydınlık seviyesi ekonomik olarak sağlanmış olmaktadır.Odalardaki sıcaklık kontrolünde ise TMP35 ler ile alınan oda sıcaklık bilgisi bulanık mantık algoritması ile işlenerek ısıtıcı veya soğutucunun kademeli olarak çalıştırılması sağlanmaktadır.Oda panosunda bulunan mikrodenetleyeci ile odanın pencerelerinde bulunan Ritz role yardımıyla pencere durumu öğrenilmekte ve kullanıcı tarafından aktive edilmemiş bir odadan gelen izinsiz pencere konumunun değişikliğinde oda modülü üzerinde bulunan alarm çıkışı aktif edilmektedir.Ana pano olarak kullanılan bilgisayar üzerine Delphi programı ile yazılmış olan yazılım yardımıyla oda modülerinden gelen oda sıcaklık bilgisi, oda sıcaklık set değer bilgisi ve oda aydınlık seviye bilgisi gösterilmektedir. Ayrıca odaların sıcaklık zaman grafiği bilgisayar yazılımında görülebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Automation systems are being used in all fields that humans are living. In this thesis, Building automation subject is chosen to studied on automation subjects.In designed building automation system, modules which are designed with microcontrollers are used in rooms and a computer software is used for main control panel. The modules which are used in rooms, controls temperature and lightening of room. Lightening knowledge is taken by LDRs (Light Dependent Resistor). Lightening sources are driven by P control algorithm. By gradually lightening source groups, the same light level obtained and get a good return on financial.In modules, TMP35 is used for sensing temperature of room. This temperature knowledge put in fuzzy algorithm in microcontroller software. According to this temperature knowledge fuzzy logic algorithm gives the level of heater or cooler output.By the help of ritz relay, windows position is taken. If a window?s position is change in room which is not activated by user, alarm output of module will be active.On computer software which is written in Delphi, shows temperatures of rooms, temperature wihch is set by user, lightening per cent which is set by user. Besides room temperature according time graph is drawn by software.