The Seattle Public Library: Re-interpretation of library program
Kütüphane programının yeniden değerlendirilmesi: Seattle Halk Kütüphanesi
- Tez No: 338561
- Danışmanlar: DOÇ. BERİN F. GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bilginin depolanma formatı ve bilgiye erişim araçlarında oluşan değişimler; kütüphanelerin rolü vefonksiyonunda değişime yol açmıştır. Bu nedenle, kütüphane programı ve mekânı yenidendeğerlendirilmelidir. Bu çalışmada hedeflenen kütüphane programının bu yeni yorumunun mimariprogram ve mekânsal organizasyon açısından incelenmesidir. Kütüphanede oluşan değişimlerianlamak amacıyla, OMA-LMN ortaklığı tarafından tasarlanmış olan Seattle Halk Kütüphanesi(Seattle Public Library,2004) tezin çalışma konusu olarak belirlenmiştir.Çalışma bu değişimi anlamak adına, hem Seattle Halk Kütüphanesi Projesinin Concept Book isimlisunum önerisi üzerinde, hem de binanın kendisi üzerinde bir analiz yapmaktadır. Bu analizlerden yolaçıkarak, kütüphane programının ana amaçları olan bilginin depolanması ve bilgiye erişim konularında,teknolojik gelişmelere paralel olarak büyük çapta bir değişim olduğu; bunun yanı sıra bu teknolojikyeniliklerle gelen değişime ayak uydurmak adına kütüphanelerin kamusallıklarının daha fazlavurgulandığı iddia edilebilir.Bu çalışma, günümüzde kütüphanenin sadece bilginin depolandığı ve erişildiği bir mekân olmaktanöte, birçok kimliği de içinde barındıran sosyal kamusal mekânlar olduğu savını tartışmaktadır. Buçoklu kimlik birlikteliği kütüphane mekânında bir gerilime yol açmaktadır. Bu gerilimin üçüncülmekân olarak ortaya çıktığı; ikilikleri ve çelişen durumları barındırmanın ötesinde, belirsiz programdeğişikliklerine de olanak tanıdığı öne sürülebilir. Kütüphane üçüncül mekânının kullanıcıya daharahat bir ortam sağlayarak kullanımı artırmak ve tüketim kültüründe var olabilmek amaçlarıdoğrultusunda evselleştirme ve metalaştırma ile şekillendiği öne sürülebilir.
Özet (Çeviri)
The alteration of both information type and information access has led a change in the role andfunction of library, which is the dedicated space for information storage. Therefore, the library shouldbe re-considered in this respect. Throughout this study, it is aimed to examine and discuss thisalteration and the re-invention of library in terms of architectural program and spatial organization.Correspondingly, to understand the change in library, the thesis dwells on the case of the SeattlePublic Library (SPL), designed by OMA/LMN Partnership (2004) particularly by focusing on thethemes of publicity and technology.With these objectives, an analysis is conducted both on the presentation proposal of the Seattle PublicLibrary, namely, Concept Book, and on the built edifice. Inferring from the analyses, it can be arguedthat the main functions of the library as the places of preservation and places of accessing has altereddramatically due to the changes occurred in technology. Respectively, the public duty of the library isemphasized to compensate the results of these technological alterations.This thesis claims that library of today is not only a storage and an accessing space for information butalso a social public space carrying multiple identities. Simultaneous existence of these identitiescreates a tension in the space of library. This tension presents itself in the form of ?third space,? whichembraces dualities and conflicting conditions, yet goes beyond as to accommodate indeterminateprogrammatic changes. The library as a third space is shaped with the issues of both domestificationand commodification in a way to provide a more comfortable and homely environment to its users tobe appropriated and to survive in the consumer culture.