Spatial decision support system for archaeological application: A case study for Kaunos archaeological site
Arkeolojik uygulamalar için mekansal karar destek sistemi: Kaunos arkeolojik sit alanı örnek çalışması
- Tez No: 338566
- Danışmanlar: PROF. DR. H. ŞEBNEM DÜZGÜN, DOÇ. DR. ZEYNEP ÇİZMELİ ÖĞÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Mühendislik Bilimleri, Archeology, Engineering Sciences
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Coğrafi olarak farklı yerlerde bulunan materyaller, eski dönemlerde yaşayan insanların sosyo-kültürel özelliklerini analiz etmek ve açıklamak amacıyla arkeoloji tarafından kullanılmaktadır. Bu nedenle de Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) birçok arkeolojik uygulamada kullanılmaya başlanmıştır. CBS ve arkeolojinin birlikteliği çok yararlı olarak değerlendirilse de, arkeologların arkeolojik kazı ile ilgili ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle, bu tezin amacı, arkeologların ihtiyaçlarına cevap verebilecek, GIS araçlarını, analizlerini ve analitik modelleme yeteneklerini içeren Mekânsal Karar Destek Sistemi geliştirmektir. Bunun yansıra, belirlenmiş bir kazı alanı için özelleşmiş Mekânsal Karar Destek Sistemi geliştirmek de amaçlanmaktadır. Bu çalışma için, Kaunos arkeolojik alanı örnek çalışma alanı olarak seçilmiş ve amacın gerçekleştirilebilmesi için ilk olarak Kaunos kazısında çalışan arkeologların ihtiyaçları analiz edilmiştir. Daha sonra, bu ihtiyaçlara cevap verebilecek GIS araçları ve analizler belirlenmiştir. Son olarak da Kaunos Arkeolojik alanı için Veri tabanı Yönetimi, Model Yönetimi, Diyalog Yönetimi ve Kullanıcı bileşenlerinden oluşan, Mekânsal Karar Destek Sistemi geliştirilmiştir. Analizler, Model Yönetim bileşeni altında yapılarak, Diyalog Yönetim bileşeni altında görsellenmiştir. Analizlerin sonucunda görsellenen haritalar, arkeologların, Kaunos'un sosyo-kültürel, ekonomik ve demografik özelliklerini yorumlamalarında yardımcı olmuştur.
Özet (Çeviri)
Geographically located materials are used by the archaeology to analyze and explain the socio-cultural aspects of ancient life. Thus, Geographical Information Systems (GIS) have started to be used in archaeology for many applications. Although, cooperation of GIS and archaeology is considered as beneficial, it has become insufficient to meet the requirements of archaeologists about excavation study. Therefore, the aim of this thesis is to develop Spatial Decision Support System (SDSS) which includes both the GIS tools and analyses and; analytical modeling capabilities in order to satisfy the needs of archaeologists. Moreover, to develop a specialized system for specific archaeological excavation site is aimed. In this study, Kaunos is selected as a case study area and in order to furnish this aim, firstly, needs of archaeologists working in the excavation study of Kaunos are analyzed. Secondly, GIS tools and analyses are determined which meet the requirements of archaeologists. Finally, SDSS for Kaunos Archaeological Excavation Site is developed. It is composed of four components namely; Database Management, Model Management, Dialog Management and Stakeholder Components. Analyses are conducted under the Model Management Component and results are visualized in Dialog Management Component. Result maps help and assist archaeologists in terms of interpreting and examining the socio-cultural, economical and demographical characteristics of Kaunos.