Developing a model to increase quality of DEM
SYM'nin kalitesini yükseltmek için bir model oluşturulması
- Tez No: 338569
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURÜNNİSA USUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Düşük çözünürlüklü (DÇ) grid Sayısal Yükseklik Modellerinin (SYM) çok görüntülü süper çözünürlük (ÇGSÇ) algoritmasına girdi olarak kullanılmasıyla yüksek çözünürlüklü grid SYM elde edilmektedir. Tekrarlanmayan bilgi içeren DÇ görüntü çiftleri, sayısal görüntülemede ÇGSÇ için bir gerekliliktir. Sayısal görüntüleme ile grid SYM arasındaki benzerlik kullanılarak, aynı kaynaktan elde edilseler bile DÇ grid SYM'lerin tekrarlamayan bilgi içerdikleri ispatlanmış ve ÇGSÇ'de girdi olarak kullanılabilecekleri gösterilmiştir.Grid SYM'lerin kalitesi, ÇGSÇ teknikleri ile arttırılabilir. Mekânsal zenginleştirmenin seviyesi, DÇ grid SYM'lerin taşıdığı tekrarlanmayan bilgi ile doğrudan ilişkilidir. Yüksek çözünürlük teknikleri, sınırlı örneklemeden elde elilen grid SYM'lerin doğruluğunu arttırmakta yardım etmektedir.
Özet (Çeviri)
Low resolution (LR) Grid Digital Elevation Models (DEMs) are the inputs of multi frame super resolution (MFSR) algorithm to obtain high resolution (HR) grid DEM. In digital image MFSR, non-redundant information carrying LR image pairs are a necessity. By using the analogy between digital image and grid DEMs, it is proven that, although the LR grid DEMs have a single source, they carry non-redundant information and they can be inputs of MFSR.Quality of grid DEM can be increased by using MFSR techniques. The level of spatial enhancement is directly related to the amount of non-redundant information that the LR grid DEM pairs carry. It is seen that super resolution techniques have potential to increase the accuracy of grid DEMs from a limited sampling.