Score test for testing etiologic heterogeneity in two-stage polytomous logistic regression
İki basamaklı çoklu lojistik regresyonda etiyolojik heterojenliği test etmek için skor test
- Tez No: 338576
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ZEYNEP IŞIL KALAYLIOĞLU AKYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Hastalık alttür bilgisinin mecvut olduğu epidemiyolojik verilerin analizinde etkili bir araç olan ve Chatterjee (2004) tarafından geliştirilen iki basamaklı lojistik regresyon kullanılmaktadır. Bu modelleme yaklaşımının ilk aşamasında, klasik logistik regresyon modeli kurulmaktadır. İkinci aşamada ise, birinci basamaktaki regresyon katsayıları tek yönlü ANOVA yı andıran bir tarzda bir takım kontrast parametreleriyle modellenmektedir. Bu model aynı zamanda, ilglenilen hastalığa ait farklı alttürlerin olabilirliklerinin heterojenliğini tahmin eden pratik bir yöntem de sağlamaktadır. Bu heterojenliğin test edilmesi için mevcut yöntem olan Wald teste alternatif başka bir testin geliştirilmesine ihtiyaç vardır. Bu bağlamda amaç, bir skor testi geliştirmek ve bu testin hem asimtotik hem de sonlu örneklem özelliklerini iki basamaklı lojistik regresyon çerçevesinde ortaya koymaktır. Yapılan simülasyon çalışmalarının neticesinde, skor testin asimtotik dağılımına yaklaşması için hastalık alttür sayısına ve toplam örneklem büyüklüğüne bağlı olarak değişen bir beklenen asgari alttür sıklık değerinin sağlanması gerekmektedir. Asimtotik yaklaşımın kullanılamayacağı durumlarda, permütasyon tabanlı bir test ile elde edilecek kritik değerlerin kullanılması tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Two-stage polytomous logistic regression was proposed by Chatterjee (2004) as an effective tool to analyze epidemiological data when disease subtype information is available. In this modeling approach, a classic logistic regression is employed in the first level of the model. In the second level, the first-stage regression parameters are modeled as a function of some contrast parameters in a somehow similar spirit of an ANOVA model. This modeling also enables a practical way of estimating the heterogeneity in the probabilities of occurrence of different subtypes given a certain covariate set. However, the only way of testing for significance of the heterogeneity is the Wald test, so an alternative test has yet to be developed. In this context, the aim is to develop a score test and examine both the asymptotic and finite sample properties of the test. The simulation results showed that a minimum average expected subtype frequency, depending on the number of disease subtypes and total sample size, must be attained for the asymptotic distribution of the score test to hold. For the cases in which it is implausible to make asymptotic distribution assumption, through an extensive Monte Carlo simulation study, use of permutation test-based critical values were suggested.