Yoncada ( medicago sativa L.) değişik biçim zamanlarının of verimine ve kalitesine etkisi
  1. Tez No: 33858
  2. Yazar: MEHMET ŞERİKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZ Bu araştırma, Bursa koşullarında yetişen Kayseri yoncasın da dokuz farklı gelişme devrelerinde yapılan biçimlerin yıllık toplam ot verimine ve otun kalitesine etkilerini saptamak amacıyla 1992 ve 1993 yıllarında yapılmıştır. İki yıllık ortalama verilere göre, yoncanın farklı gelişme devrelerinde yapılan hasatlardan elde edilen yıllık toplam kuru ot verimleri arasında çok önemli farklılıklar saptanmıştır. Genel olarak biçim çağları geciktirildikçe elde edilen yıllık toplam kuru madde verimlerinde azalmalar gözlenmiştir.En yüksek kuru ot verimi (1243.0 kg/da) erken biçim devrelerinden (tam tomurcuk lanma devresinde), en düşük kuru ot verimi (717.4 kg/da) ise geç (meyve tutma başlangıcı) biçim devrelerinden sağlanmıştır. Farklı olgunluk devrelerinde yapılan biçimler yoncanın ham protein oranı ve ham protein verimini önemli derecede etkilemiş tir.Genellikle gelişmenin erken devrelerinde yapılan biçimlerden yüksek ham protein oranı ve verimi elde edilirken, gelişmenin geç devrelerinde yapılan biçimlerden düşük ham protein oranı ve ham protein verimi elde edilmiştir. Bu çalışmada, en yüksek ham protein oranları (% 18.8, % 17.8) ile en yüksek ham protein verimleri (214.1, 211.4 kg/da) yoncanın tomurcuklanma başlangıcı ile tam tomurcuklanma devrelerinde yılda sırasıyla 5 ve 4 kere biçilen işlemlerden elde edilmiştir. Sonuç olarak, Bursa yöresinde sulamanın fazla yapılamadığı taban arazilerde Kayseri yoncasından fazla ve kaliteli ot elde etmek için hasadın tam tomurcuklanma devresinde yapılması önerile bilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This experiment was carried out to investigate the effect of nine different maturity stages at cutting on annual total dry matter yield and quality of Kayseri alfalfa, under the ecological conditions of Bursa in 1992-1993, According to average data of two years, annual total dry matter yields of alfalfa were significantly affected by cutting at different maturity stages. Generally, annual total dry matter yields of alfalfa decreased as cutting time was delayed. The highest total dry matter yield (1243.0 kg/da ) was obtained from early cutting (full bud stage) while the lowest total dry matter yield (717.4 kg/da ) obtained from latest cutting(at the begining of podding stage ). The crude protein content and crude protein yields were signif acently affected by cutting at different maturity stages. Generally, high crude protein content and high crude protein yields were obtained from early stage of growth at cutting while low crude protein content and crude protein yields obtained from the last stage of growth at cutting. In this study, the highest crude protein contents (% 18.8, 117.8) with the highest crude protein yields (214.1, 211.4 kg/da ) were obtained from the beginning of bud stage (5 cuttings in a year) with full bud stage (4 cuttings in a year). As a result, it can be proposed that alfalfa would be harvested at full bud stage in order to obtain higher and quality herbage under semi-irrigated conditions of bottom lands of Bursa.