Ayçiçeğinde (Helianthus annus L.) CMS ve restorer hatların genel ve özel uyum yeteneklerinin belirlenmesi
- Tez No: 33857
- Danışmanlar: PROF. DR. Z. METİN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırma Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümünde geliştirilen 5 ana (CMS) hat ile 5 baba (restorer) testerin Line x Tester desenine göre melezlenmesiyle oluşan 25 Fi hibrid populasyonundaki genetik yapıyı incelemek, Fi melez gücünü saptamak, ele alman özellikler yönünden üstün genel ve özel uyum yeteneği gösteren ebeveyn ve melezleri seçmek amacıyla yapılmıştır. Oluşturulan melez populasyonda bitki boyu, tabla çapı, 1000 tohum ağırlığı, tek tabla verimi, tohum verimi ve kabuk oranı gibi özelliklerde Line x Tester analiz yöntemi ile uyuşma yeteneği etkileri, gen etkileri incelenmiş, Fi döllerinde melez azmanlığı ölçülmüş ve hibridlerin orobanşa dayanıklılık testleri yapılmıştır. Line x Tester analizi sonuçlarına göre bitki boyu için 3 ve 7 nolu; tabla çapı için 2 ve 10 nolu; 1000 tohum ağırlığı için 6, 2, 3 no'lu; tek tabla verimi için 3 ve 6 nolu; tohum verimi için 1, 5, 6, 10 nolu; kabuk oranı için 4 ve 10 nolu hatların ve testerlerin üstün genel uyum yeteneği gösteren ebeveynler oldukları belirlenmiştir. Hibrid kombinasyonları arasında bitki boyu için 2x7, 3x7, 3x9, 4x7; tabla çapı için 5x8, 1x10, 4x10, 2x9, 2x6; 1000 tohum ağırlığı için 2x6, 1x6; tek tabla verimi için 3x7, 2x6; tohum verimi için 1x6, 1x7, 4x10, 5x9; kabuk oranı için 3x9, 1x8, 1x10, 2x10 melez kombinasyonlarının en iyi özel uyum yeteneği gösterdiği ve ümitvar melezler olduğu bulunmuş, Fİ hibridleri orobanşa toleranslı olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to search the genetical structure of a sunflower population involving 25 experimental Fi hybrids from crossing five female (cms) Lines to five male (restorer) testers. Additionally, using, Line x Tester analysis method, the genetical and specific combining abilities of the parents were also studied. In the population meutioned above, the most important characters such as plant heigh, head diameter, 1000 seed weight per head, seed yield and husk percentage were observed and Broomrape resistance was tested in Fi hybrids. According to results of the Line x Tester analysis, it was determined that the parents with number as 3 and 7 for plant heigh; 2 and 10 for head diameter; 6, 2, 3 for 1000- seed weight; 3 and 6 for seed yield per head; 1, 5, 6, 10 for seed yield and 4 and 10 for husk percentage were the parents having highest general combining abilities. It was also determined that the Fi hybrids numbered as 2x7, 3x7 3x9, 4x7; for plant heigh; 5x8, 1x10, 4x10, 2x9, 2x6 for head diameter; 1x6, 2x6 for 1000-seed weight; 2x6 and 3x7 for seed weight per head; 1x6, 1x7, 4x10, 5x9 for seed yield and 3x9, 1x8, 1x10, 2x10 for husk percentage were the Fi hybrids having best specific combining abilities and the promising crosses All the Fi hybrids toleranced to Broomrape.