Urban parasites: Re-appropriation of interstitial spaces in architecture through the act of graffiti
Kent parazitleri: Mimaride ara mekanların grafiti müdahalesi ile yeniden sahiplenilmesi
- Tez No: 338589
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN BALAMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu tez, bir yeniden sahiplenme biçimi ve varolan kentsel çevrenin sterilliğine karşı bir duruş olarak parazit mekanlara odaklanmaktadır. Kent parazitlerinin ara-mekanların yeniden sahiplenilmesi için bir metod olduğu öne sürülürken, bu ara-mekanların kent sakinleri tarafından yeniden keşfedilmesi süreci bireysel manifestolar bütünü olarak okunup, bu doğrultuda yeni perspektifler geliştirilmektedir. Kent parazitleri terimi bu çalışmada bireysel müdahalelerle dönüştürülmüş aynı bağlamı paylaşan ara-mekanların, mekansal ve sembolik olarak birbirine bağlanmasıyla oluşan bütünleşik bir alternatif bölge olarak tanımlanmaktadır. Dikkate değer bir kent paraziti olarak grafiti, kent mekanının işgali ve ara-mekanları yeniden sahiplenmenin alternatif bir metodunu örneklediği için, çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Kentte hem gözlemciyi hem de müdahaleciyi simgeleyen grafiti sanatçıları, kent görünümünü yeniden şekillendirip alternatif mekanların oluşabilmesi için yeni zeminler hazırlayarak bu sürece katkıda bulunurlar. Potansiyel grafiti noktalarının seçimi, grafiti sanatçısını kent parazitlerinin sürekliliğinin sağlanması sürecinde aracı yaparken; bu parazitik bölgenin grafiti noktalarının birbirine bağlanması ile oluşması ve yürüme eylemi ile gözlemlenmesi de bu sürekliliği besler. Çalışma, ara-mekanların şekillenme sürecinin takibi ve grafiti mirasının tartışılması bakımından örnek bir tarihi olan Berlin şehrine odaklandı. Kent parazitlerinin örgütlenmesi sürecinde ara mekanların bağlamlarına göre değişen kimliğinin incelenmesi için, Berlin Duvarı ve sonrası karşılaştırılarak ara mekanların gelişimine örnek durumlar olarak seçildi. Grafiti müdahalesiyle mekansal ve sembolik olarak birbirine bağlanan ara-mekanların gözlenebilmesine olanak tanıyan çalışma, Berlin analizinde, kişisel gözlemlere dayanarak hazırlanan ve ara-mekanlar ile kesişen grafiti noktalarının devamlılığını gösteren haritalar aracılığıyla kent parazitlerinin varlığını aramıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on parasitic spaces as areas of re-appropriation displaying radical stands against sterility of urban environment.The aim is to search for the potential of the formation and spread of urban parasites in the city for a new method in designing architectural environment.Urban parasites are indicated in study as areas of individual intervention formed in interstitial spaces of city.They form alternative zones within the urban fabric that emerge from spatial and symbolic connection of individually transformed interstices sharing the same context.As a unique form of urban parasites,the study grounds on the act of graffiti,since it forms an architectural discourse on reconstruction of interstices,and encourages alternative spatial configurations.Referred as observers of city,graffiti artists are studied as creators of urban scenes and intervenors of new foregrounds for alternative territories.The process of choosing graffiti spots is researched as a way of recognizing and interacting with interstices of city,through the act of walking.While choosing spots,graffiti artists provide the continuity of parasitic zones by spatially and symbolically referring to other spots.To trace back the development of interstitial spaces,parallel with the heritage of graffiti forming them,this thesis focuses on the city of Berlin as a significant case.To observe urban parasites formed by connection of graffiti spots and examine the changing identity of interstices in different contexts,the graffiti map of Berlin is reinterpreted along the route from Mitte,center of former East Berlin,to Friedrichshain,housing district of former East Berlin.By producing maps based on personal observations and comparing them with other available maps,the study traced the continuity of urban parasites overlapping with graffiti spots in Mitte and Friedricshain,while documenting the changing identity of interstitial nodes by observing Kunsthaus Tacheles in Mitte and Yaam in Friedrichshain.