Research and design for a material sample information system appropriate to industrial design students
Endüstri ürünleri tasarımı öğrencilerine uygun bir malzeme bilgisi sistemi araştırması ve tasarımı
- Tez No: 338590
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OWAIN FRANCIS PEDGLEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Eğitim ve Öğretim, Industrial Design, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Endüstri ürünleri tasarımcılarının bir ürünü geliştirirken dikkat ettikleri en önemli unsurlardan bir tanesi malzemedir. Malzeme seçimi aynı zamanda yenilikçi bir ürün oluşturmada da rol oynar. Ne yazık ki günümüzdeki bir çok malzeme seçim sistemleri teknik bilgi ağırlıklı ve mühendislik bakış açısıyla geliştirilmiştir. Yakın zamandaki araştırmalar tasarımcıların malzeme örnekleriyle fiziksel temas kurmaları halinde malzemeler hakkında karar yetilerinin ve bilgilerinin arttığını göstermiştir, bu yüzden de tasarımlarının daha başaralı olmasını sağladığını ortaya koymuştur. Böyle fiziksel bir temasa olanak sağlayan bir ortamın farklı malzeme örnekleri haricinde bunlara ait malzeme bilgileri de sunması gerekmektedir. Tasarım sürecinin farkli aşamalarında farklı düzeyde bilgi detayı gerekmektedir. Mesela kavramsal tasarım aşamasındaki bilgi ihtiyacı tasarım sürecinin ileri düzeydeki detaylandırma aşamasındaki bilgi ihtiyacından farklıdır. Bunun ötesinde tasarım öğrencilerinin profosyonel tasarımcılardan farklı malzeme bilgisi ihtiyaçları vardır. Tezim içerisinde var olan malzeme kütüphaneleri, örnek malzeme etiketleri ve bu yerler ile ilgili kaynaklar araştırılıyor, farklı malzeme bilgisi sistemleri analiz edilip endüstri ürünleri tasarımı öğrencilerine yönelik kavramsal tasarım sürecinde kullanılması öngörülen bir malzeme bilgisi sisteminin özellileri ortaya konuluyor. Calişma, tasarım süreci üzerinden araştırma yöntemiyle yapıldığından, bir malzeme bilgisi sisteminin tasarlanmasını ve özelliklerinin doğrulanmasını içermektedir.
Özet (Çeviri)
The material of a product is one of the most important elements of product design that an industrial designer considers. It is also a major aspect of product innovation. Unfortunately, most of today?s material selection systems have been built on a technical basis and with an engineering perspective on product design. Current research shows that a physical environment allowing industrial designers to interact with material samples would greatly enhance designers? material judgements and expertise and, therefore, the quality of subsequent product designs. Such an environment is argued to require different types of material samples and, in addition, to provide access to supplementary sample information that can support industrial designers? decision-making. Different levels of materials information detail are required for different design phases. The information needed in the concept generation phase of a product is not the same as in the finalization stage. Furthermore, design students have different material information needs than design professionals. Through the thesis, existing material sample environments and sample tagging solutions, along with related literature, are explored and different types of information systems are analyzed to arrive at a set of specifications for a material sample information system appropriate to industrial design students, during the concept generation phase of a product. Utilizing a research through design approach, a solution for a material sample information system is proposed and justified against the developed design specifications.