A method for performance based design exploration: Generating external shading units for an office building in Nicosia, Cyprus
Performans tabanlı tasarım için bir yöntem: Lefkoşa, Kıbrıs'ta bir ofis binası için dış cephe gölge elemanlarının oluşturulması
- Tez No: 338588
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SOOFIA TAHIRA ELIAS OZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Mimarlık alanında kırk yıldan uzun bir süredir performans tabanlı tasarım yapılmaktadır. Daha önce yalnızca mühendislik ve teknik uzmanlık alanlarına dahil olan performans tabanlı tasarım, son on yıldır mimarların erişimine de açılmıştır. Hesaplamalı ve parametrik araçlarla simülasyon yazılımlarının kullanıcı arayüzündeki son gelişmeler, mimarların sürece etkin olarak katılımını mümkün hale getirmiştir. Her tasarım süreci, projeye göre özelleşebilen ve o projenin aşamalarının gerektirdiği detay seviyesine uygun bir iş akışı gerektirir. Bu sürecin denetim ve otomasyonu için temel olan, tasarım araçlarının özelleştirilmesi ve parametrik hale getirilmesidir. Zira veritabanlarını idare etme, okuma, yazma ile ilgili olan tasarım süreci, aynı zamanda bu veritabanlarını değiştirme, tercüme etme ve sunma eylemleri haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, sıcak iklimdeki bir ofis binasının dış cephe gölge elemanları için özelleştirilmiş bir tasarım süreci oluşturmaktır. İlk tasarımdaki gölge elemanları, performans simülasyonu kullanmaksızın tasarlandı. Daha sonra ritm, derinlik, açı ve eleman adedi değişkenleri kullanılarak gölge elemanları alternatifleri oluşturuldu. İlk tasarım ile günışığı performansı kriterlerine dayanan ve evrimsel algoritmalarla elde edilen alternatifler karşılaştırıldı. Sonuç olarak, az sayıda parametreyle elde edilen çok sayıdaki geometrik kombinasyon arasından, günışığı faktörü ve güneş ışınımı bakımından en iyi alternatifler seçildi.
Özet (Çeviri)
Performance based design exploration has been practiced in architectural design for more than four decades. It has been within the scope of the expertise of technical and engineering professionals until now, and has become widely accessible to the architect within the last decade Latest advances in the computational and parametric tools and user interface enhancements in the simulation software has rendered possible the active involvement of the architect into the process. Every design process needs a custom design workflow according to the requirements of the project and the level of development necessary for each stage. The customization and parameterization of the design tools provide the base for both controlling and automating the design exploration process. Design process has become a process of reading, writing and manipulating databases and at the same time converting, translating and representing them. The aim of this study is to build a custom workflow for the design exploration of external shading devices for an office building in hot climate. The initial shading units were designed without using any performance simulation. Afterwards, by parameters of rhythm, depth, angle and number of division, shading unit alternatives were generated. Through the workflow, the initial design and the alternatives generated by evolutionary algorithms based on daylight performance criteria are compared. As a result, improvements in terms of daylight factor and solar irradiation were achieved among an extensive number of geometric combinations which were made possible by a few number of parameters.